A kormány megemelte, a bankok ránk hárították, mi pedig kifizetjük a pénzügyi tranzakciós illetékeket. Ez azt jelenti, hogy az eddigi 3-4 ezer forintos bankköltségünk tovább növekszik. Tehetünk ellene? Ha igen, hogyan? Többek között erről is kérdeztük Gergely Pétert, a biztosdontes.hu alapítóját, pénzügyi szakértőt.
A kormány 2024 augusztusában pénzügyi tranzakciós illetékemelést hajtott végre. Melyek az ezzel kapcsolatos, legfontosabb tudnivalók?
A pénzügyi tranzakciós illeték egy állami elvonás, amelyet a bankoknak kell megfizetniük az állam felé. De nincs megtiltva, hogy áthárítsák azt az ügyfelekre, és a jelentős teher miatt ezt meg is teszik. Ez kezdettől fogva, azaz 2013 óta így van és szerintem a jövőben is így marad, hiszen a bankoktól nem várható el, hogy saját nyereségük terhére fizessék ezt ki, amikor át is háríthatják az ügyfelekre. Az illetékemelés tavaly augusztusban másfélszeres volt, amit kísért egy új, kiegészítő illeték bevezetése is, amely a devizaváltásokat terheli. A kettő akár együttesen is jelentkezhet egy devizaátutalás során, és ezeknél a tranzakcióknál mindez háromszoros terhelést is jelenthet a korábbi illeték mértékhez képest. Tehát kétféle illetékről beszélünk, az egyiket másfélszeresére emelte a kormányzat tavaly augusztusban, míg a másikat októberben vezették be.
A hírek a tavalyi év végén arról szóltak, hogy ezt az illetékemelést a bankok áthárítják majd a lakosokra ezen év elején. Pontosan, hogyan észlelhető majd mindez a lakosság körében?
Így van, a vállalkozókra már tavaly ősztől vonatkozik az illeték, de a lakosságra csak idén januártól lehet áthárítani. Ez azonban nem automatikus, a bankok eltérő időpontokban, jellemzően idén január-februártól hárítják át ezt a terhet és még mindig van két kisbank, amely nem hárított át semmit, noha megtehette volna. Nyilván ők is megteszik ezt hamarosan. A lakosság úgy találkozik ezzel, hogy az eddigi átutalási díjak 0,15 százalékponttal emelkednek, de legfeljebb 10 ezer forinttal, a készpénzfelvételek pedig 0,3 százalékponttal. A devizaváltást terhelő illeték mértéke pedig 0,45 százalék, maximum 20 ezer forint, ez az új illeték, amiről beszéltem. Még egy változás, ami az illetékemeléshez kötődik, hogy a bankok elkezdték tovább adni az illetékfizetés alsó határát, amely 20 ezer forintról 50 ezer forintra nőtt. Korábban csak két bank adta tovább ezt a kedvezményt, most az összes. Tehát pénzügyi tranzakciós illetéket csak 50 ezer forint feletti összegre kell fizetni. Néhány bank ezt úgy adja tovább, hogy az átutalás 50 ezer forintig banki díjtól is mentes, nem csak az illetéktől, vagyis teljesen ingyenes. Ez az internetes és a mobilalkalmazáson keresztül beküldött tranzakciókra vonatkozik.
Ezen kívül milyen egyéb, fontos változásokra kerül sor a banki tranzakciók sorában, amiről érdemes tudnunk?
Újdonság, hogy 2025. január 1-től már a postahivatalokra is kiterjed a törvényi ingyenes készpénzfelvétel. Ugyanarról a 150 ezer forintos keretről van szó, legfeljebb havi 2 tranzakció erejéig, ebben tehát nincs változás, de az ATM-ek mellett, ezentúl a postahivatalokban is igénybe vehetjük. Korábbi kezdeményezés volt, hogy az átlagfizetésig ingyenes legyen a bankolás, de ez elhasalt. Viszont még mindig van remény arra, hogy a havi ingyenes készpénzfelvételi keret később megnövekedjen, hiszen ez nem változott 2014 óta, amikor bevezették. Ezen kívül, még mindig nem ismeri mindenki a két új, teljesen ingyenes banki tranzakciót, melyet tavaly vezettek be minden hazai banknál. Az egyik a fizetési kérelem, mely egy előre összekészített átutalás, melyet készen küld el a fizető félnek a kedvezményezett, amit már csak engedélyeznie kell a fizető félnek, de akár figyelmen kívül is hagyhatja. A másik ilyen a QR-kódos fizetés, mellyel a boltokban találkozhatnak az ügyfelek és ilyenkor átutalással fizethetnek, teljesen ingyen. Utóbbi a bankkártyás fizetés alternatívája, előbbi a csoportos beszedésé.
Sokan azt hiszem nem is vagyunk teljesen tisztában azzal, hogy, mikor és miért vesz le a bankunk tőlünk pénzt, milyen költségeink vannak. Egy hónapban mennyi egy ügyfél bankiköltsége, mindent beleértve?
Magyarországon jellemzően havi 3-4 ezer forint egy átlagos ügyfél bankköltsége. A jó hír azonban, hogy ez a jelentős összeg, ami ráadásul hamarosan tovább növekszik az évi inflációs díjemelés következtében, csökkenthető.
A csökkentésre először bankon belül érdemes kísérletet tenni. Ha erre nincs lehetőség, akkor érdemes az egész piacon körbenézni, amellyel jelentős költségcsökkentés, sőt, akár teljesen ingyenes bankolás is elérhető. Mindkettőben segíthet egy jó bankszámla kalkulátor. Egy ilyen nálunk, a BiztosDöntés.hu-n is elérhető. Ajánlható továbbá az alapszámla, mely egy speciális, európai uniós bankszámla típus, minden banknál elérhető. Az alapszámlán sok tranzakció havi átalánydíjért ingyen vehető igénybe. Beleértve a csoportos beszedéseket, a bankkártyás vásárlásokat, a pénztári befizetéseket havi 100 ezer forintig, havi legfeljebb 4 elektronikus átutalást, és havi 150 ezer forintig havi legfeljebb 2 ingyenes ATM vagy postahivatali készpénzfelvételt. Benne van a számlavezetés díja és a bankkártya éves díja is. Az alapszámla mellett azonban nem lehet másik magyar bankszámlája az ügyfélnek és rendelkező sem lehet másik ilyen felett. Nem kapható hozzá folyószámlahitel sem. Ezzel együtt is sok ügyfelet segíthet, hogy havi 1 334 forintért átalánydíjasan is bankolhasson, nem kell tehát ennél nagyobb összeget havonta fizetnie érte.
Pósa Tamara
Fotó: biztosdontes.hu