Elgondolkodtat, szórakoztat, kikapcsol – talán ezek a legjellemzőbbek a Szegedi Nemzeti Színház darabjaira, amelyeket a Nagyszínház és a Kisszínház színpadán láthatnak a nézők. Sikerüket pedig talán az is jól bizonyítja, hogy a 2024/25-ös évadra 2800-zal többen váltottak bérletet, mint az előzőre. Barnák Lászlóval, a Szegedi Nemzeti Színház, Szegedi Szabadtéri Játékok főigazgatójával beszélgettünk.
Hogyan értékelné a Szegedi Nemzeti Színház 2023/24-es évadát?
A 2023/24-es évadot már a művészeti tanáccsal közösen raktam össze. Fábián Péter, Koltai M. Gábor és Tárnoki Márk rendezőként 2-2 darabot állítottak színpadra, megismerték a társulatot, a nézők pedig képet kaphattak arról, hogy milyen művészeti irányba indultunk el a második főigazgatói ciklusomban. A tanács tagja zeneigazgatónk, Dobszay Péter is, aki karmesterként dolgozott együtt az operatagozatunkkal és a Szegedi Szimfonikus Zenekarral. Ő egy fiatal szakember, aki a többiekkel együtt friss szemléletet hozott a színház falai közé. A Nagyszínházban több mint 10-10 ezer néző váltott jegyet A padlás és a Hegedűs a háztetőn előadásaira, és ezek a produkciók a mai napig teltházzal mennek. A Kisszínházban pedig olyan bemutatók születtek, amelyeket áthoztunk az idei évadra is, ilyen A két Korea újraegyesítése, Az ajtó vagy a Gazdálkodj okosan. Kiemelendő, hogy művészileg is sikeresek voltak kortárs – külföldi és magyar – bemutatóink, ezek bemutatása és játszása nemcsak feladata, hanem célja is színházunknak. Újdonságot is kínáltunk hírszínházi sorozatunkkal, a Kacsával, aminek már törzsközönsége is lett. Az új felállás és a társulattal való közös munka sikeresen debütált. Ezt a 100 ezret meghaladó jegyvásárlás is igazolta.
Mit vár a 2024/25-ös évadtól, ami augusztusban vette kezdetét?
A művészeti tanács megismerve a társulatot már specifikusabban határozta meg az évad művészeti irányvonalát, amiben továbbra is a sokszínű műfaji kínálat, a magas színvonalú munka és a jelenre való reflektálás volt a legfőbb zsinórmérték.
Az eladott bérleteink száma 2800-zal nőtt az előző évadhoz képest, ami a nézői érdeklődés egyik fokmérője. Ez már az előbérletezés során is megmutatta, hogy nézőink számára is ígéretes volt a repertoár összeállítása. Az évad első felének számos teltházas előadása van, a nézői visszajelzések azt mutatják, hogy az ígéretünket sikerült beváltani. Fontos eredmény, hogy a drámatagozat sikerei mellett, az operatagozat első bemutatója, a Pillangókisasszony az elmúlt évek legsikeresebb opera produkciója lett a nézők körében.
Ezen túl, négy fiatal színész szerződött hozzánk, akik új lendületet hoztak a társulatba. Büszkeség, hogy mind a társulatot, mind a várost nagyon szerethetőnek tartják, de nemcsak ők, hanem a többi vendégművész is.
Színházunkba nemcsak a városból vagy a régióból látogatnak el, hanem a fővárosból és más, közeli megyeszékhelyről is érkeznek nézők. A szegedi színház tehát egyre markánsabban van jelen az ország színházi térképén, és bízom benne, hogy ez tovább erősödhet.
A Szegedi Szabadtéri Játékok előadásaira több mint 89 ezren látogattak el tavaly. Minek köszönhető, hogy a Szabadtéri egyre népszerűbb határon innen s túl egyaránt?
Igen, rekord nézőszámmal zártuk a nyári évadot. Sokat is dolgoztunk érte, mind a két helyszínen kimaxoltuk az előadások és koncertek számát. A Szabadtéri Játékok renoméja, az épített környezet egyedisége, különlegessége, a színpad és nézőtér nagysága, a máshoz nem hasonlítható atmoszféra, és a produkciók magas színvonala, kiállításuk volumene mind meghatározó. Olyan színházi produkciókkal, amelyeket a Dóm téri színpadunk kínál, máshol nem találkozhatnak a nézők. Egy stadionban lejátszott, utaztatható darab nem versenyezhet a Dóm előtti tér hangulatával, de előadásaink látványvilága, és a produkciók szereplőgárdája is komoly vonzerő. Országosan ismert és elismert alkotókkal és előadóművészekkel dolgozunk, akiknek a személye önmagában is sokakat vonz, együttesen pedig több estén át megtöltik a 4000 fős nézőteret. Szakmai megítélésünket pedig a Superbrands díj elnyerése erősíti, amit független szakemberekből álló grémium ítél oda.
Három éve indítottam el az Újszegedi Színpadon a koncertsorozatot, ahova külföldi sztárok is érkeznek a hazai nagy kedvencek mellett. A Boban Marković Orkestar és Al Di Meola is vendégünk volt többek között, Zorán, Presser, Dés, Lovasi, Koncz Zsuzsa mellett.
Van már arra vonatkozó információ, hogy melyek voltak a leglátogatottabb előadások 2024-ben a Szegedi Nemzeti Színházban?
Minden évben összesítjük az adatokat, melyek világosan megmutatják, hogy melyik előadásra hányan váltottak jegyet, milyen százalékos látogatottságot ért el egy adott produkció. Ez nemcsak statisztikailag és adatszolgáltatás szempontjából fontos, hanem azt is megmutatja, hogy milyen műfajú, stílusú előadásokat preferálnak legnagyobb számban a nézőink, illetve, hogy mely rendezők munkája lett közönségsiker. Persze az együttes munka okán több összetevős a képlet, hiszen a szereplők játéka, a látvány, a dramaturgi munka is meghatározza egy bemutató sikerét. Ezek alapján 2024 leglátogatottabb darabja a My Fair Lady lett, ezt követi A padlás, a Diótörő és a Hegedűs a háztetőn a Nagyszínházunkban. A Kisszínház műsorában Az ajtó, a Fekete hattyú, az Egy csók és más semmi voltak a legnépszerűbbek, de szorosan egymás mellett halad a Gazdálkodj okosan és az Iván, a rettentő is. Ugyan nem repertoár darabunk, de a 12 dühös ember előadásai is 100%-os nézettséget könyvelhettek el.
Mi a célja idén a színháznak?
A szűkülő finanszírozási keretek, és a bizonytalan gazdasági támogatások ellenére igyekszünk tervezhető és kiszámítható működést biztosítani, ami egyaránt fontos a társulatnak, partnereinknek és nézőinknek. Ez önmagában is kihívás. Tovább folytatjuk a felújításokat és fejlesztéseket, hogy biztonságosabb és kényelmesebb, hatékonyabb környezetet teremtsünk a munkánkhoz. Az évad hátralevő részében bemutatandó előadásainkkal is elgondolkodtató tartalmakat szeretnénk nézőinknek nyújtani, miközben átélhetik az önfeledt kikapcsolódást is, attól függően, hogy repertoárunkból milyen produkciót választanak. Előttünk áll még egy családi musical, egy opera és operett, valamint egy kortárs magyar ősbemutató is a Nagyszínházban, Kisszínházi színpadunkon pedig egy magyar klasszikussal, egy kortárs balett előadással és egy előbemutatóval készülünk. Széles kínálatunkban szerepelnek továbbjátszásaink is, amiket hónapról-hónapra műsorra tűzünk, így azok is láthatják azokat, akik korábban nem jutottak jegyhez. Készülünk a következő évadra is párhuzamosan. Legfontosabb célunk, hogy nézőink továbbra is velünk legyenek, nekik dolgozunk. Emellett persze fontos cél az is, hogy munkatársainknak motiváló, barátságos légkört teremtsünk, amiben kreatívan lehet alkotni és úgy tudjunk együttműködni, hogy a nézővel együtt csapatunk is azt érezze az előadásaink alkalmával, hogy a Szegedi Nemzeti Színház a nap fénypontja.
Pósa Tamara
Fotó: Frank Yvette