Befejeződött a gyulai Szentháromság-kápolna tornyának hosszú ideje húzódó felújítása.
A felújítást mintegy 30 millió forintból végezték el, az összeg felét a szeged-csanádi egyházmegye biztosította állami forrásból; a másik felét az önkormányzat kapta meg támogatásként a Miniszterelnökségtől – közölte hétfőn Kiss-Rigó László, a szeged-csanádi egyházmegye megyéspüspöke és Görgényi Ernő (Fidesz-KDNP), Gyula polgármestere.
Kiss-Rigó László elmondta, Gyula az egyik kiemelt központja a szeged-csanádi egyházmegyének, ahol folyamatosak a fejlesztések; a városban várhatóan februárban vagy márciusban adják át a Karácsony János Katolikus Gimnáziumban épülő új tornatermet is.
Görgényi Ernő felidézte, a felújításra még 2021-ben kaptak támogatást a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től, hogy a tornyot réz lemezre cseréljék, ám két dolog is hátráltatta a megvalósítást: időközben az orosz-ukrán háború miatt jelentősen emelkedett a réz ára, illetve a héjazat elbontása után derült ki, hogy a tetőszerkezet is cserére szorul. A katolikus hívek adományaiból meg lehetett volna oldani a felújítást, ám azt a felekezet a németvárosi Szent József-templom korszerűsítésére adta össze. Ezért fordultak Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárhoz segítségért.
A plusz támogatásnak köszönhetően megmaradt a forrás a németvárosi templom talajvíz elleni szigetelési munkálataira is, amelyek előreláthatólag az idei év első felében valósulhatnak meg – tette hozzá.
A gyulai Szentháromság kápolnát az 1738-as, sok áldozatot követelő pestisjárvány túlélőinek adakozásából 1741-ben építették. A templom a jelenlegi formáját 1930-ban nyerte el, akkor volt egy tűzvész, aminek következtében leégett a torony. A kápolnát 25 éve teljesen felújították kívülről, de a toronyhoz akkor nem nyúltak. A kápolnában rendszeresen miséznek napjainkban is vasárnap esténként.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette