A delmagyar.hu számolt be róla elsők között, hogy a szegedi városvezetés kocsmazárat akar bevezetni a Napfény Városában. A hírportál emlékeztet: a vendéglátóhelyek eddig nyitvatartási idejüket saját maguk határozták meg, azonban ennek hamarosan vége lehet. A közgyűlés pénteken tárgyal a tervezetről, ami több mint kétszáz vendéglátóegységet és üzletet érint.
A tervezet Üzletek éjszakai nyitvatartásával és a lakosság nyugalmának biztosításával kapcsolatos helyi rendelet megalkotása címen fut és Binszki József, várospolitikai alpolgármester nevéhez kötődik. Amennyiben elfogadja pénteken a közgyűlés, április közepétől lép érvénybe.
Az előterjesztő a kereskedelemről szóló törvényt citálta, amely felhatalmazást ad az önkormányzatoknak, hogy helyi rendeletben határozzanak az üzletek 22 és reggel 6 óra közötti időszakában a nyitvatartás feltételeiről. Kiemelte, hogy számos hazai nagyvárosban van ilyen, illetve Budapest több kerületében is életbe lépett már mindez. Kecskeméten pedig korábban szabályozták a palackozott szeszesitalt forgalmazó üzletek nyitvatartási idejét. Ezeknek az üzleteknek ott 22 órától 6 óráig zárva kell lenniük – írja a delmagyar.hu.
„A rendelet megalkotásának a célja elsődlegesen a lakosság egészséges, nyugodt életkörülményeinek biztosítása, éjszakai pihenéshez fűződő jogának garantálása, másrészt a közterületi szeszesital-fogyasztás korlátozása, illetve az ifjúság védelmének előmozdítása” – olvasható az előterjesztésben, amelyben Binszki József leszögezte, hogy nem a vendéglátó- és szórakozóhelyek ellehetetlenítése a célja a készülő rendeletnek, hanem a keretek közé szorításuk.
Összegezte: Szeged városában nagyságrendileg 5540 darab üzlet működik, ezek közül a szabályozás várhatóan csupán körülbelül 220 darab üzletet, illetve vendéglátóhelyet érint. Érdemes tudni, hogy a készülő rendelet hatálya kiterjed a szeszes italt árusító üzletekre is, azaz például a jelenleg éjjel-nappali dohányboltokra és a kimondottan italokat árusító egységekre is vonatkozik.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy 23 órakor mindent be kell majd zárni, ugyanis úgynevezett éjszakai nyitvatartási engedély kérelmezhető, méghozzá állandó vagy eseti. Utóbbi egy naptári éven belül legfeljebb 6 alkalommal. Az ezzel kapcsolatos eljárást a jegyző folytatja majd le, amennyiben megalkotják a rendeletet és az hatályba is lép.
Sőt, a 23 óra nem mindenkire vonatkozik, a többlakásos lakóépületben, például egy panel aljában működő egység esetében 22 óra a határ.
A delmagyar.hu az írja, a kérelem mellett, egy feltételrendszert dolgoznak ki, amely alapján figyelembe veszik, hogy például fél éven belül panaszmentes volt-e az üzemeltetés, megfeleltek-e a jogszabályoknak az adott egységek, továbbá kikötés, hogy az üzlet előtti közterületet rendben kell tartani, és gondoskodnia kell az üzemeltetőnek a vendégek zavaró magatartásának és közterületi alkoholfogyasztásának visszaszorításáról.
A kiadott éjszakai nyitvatartási engedély ráadásul visszavonható, nem lehet azzal sem kijátszani a szabályt, hogy üzemeltetőt vált az adott hely. Természetesen egy esetleges visszavonás kizárólag az éjszakai nyitvatartásra vonatkozik, tehát emiatt senkinek nem kell végleg lehúznia a rolót.
A megtárgyalásra és elfogadásra váró rendelet hatálya nem terjed ki mindenre és mindenkire. Nem érinti például a szálláshelyeken üzemeltetett egységeket, a benzinkutakat, a diákbálokat, érettségi banketteket, a Szegedi Szabadtéri Játékokat, a Szegedi Ifjúsági Napokat és a Szeged Napja Ünnepségsorozatot sem. További kivételt képeznek azok a programok, amelyeket a kulturális bizottság kiemelt turisztikai rendezvénynek minősített. És azt a helyet sem kell 23 órakor bezárni, amelynek 200 méteres körzetében nincs ház, szociális vagy egészségügyi intézmény. A kivételek sorában természetesen szerepelnek a szilveszteri rendezvények, és a hipermarketek is.
(delmagyar.hu)
Fotó: Frank Yvette