Idén elmarad Hódmezővásárhelyen az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok. Fotó: Tésik Attila

Idén elmarad Hódmezővásárhelyen az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok

Helyi hírek

A rendezvény szervezői hivatalos Facebook-oldalukon közölték: elmarad Hódmezővásárhelyen idén az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok.

A május 8-tól egészen 10-ig tartó Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokat, amely a magyar mezőgazdaság legnagyobb szakmai találkozójává vált az elmúlt 30 évben, idén a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt marad el.

Még nem vagyunk ugyanis túl a járvány nehezén, de remélhetőleg a járványhoz köthető intézkedések szigorítására nem lesz szükség Magyarországon – mondta az Állatorvostudományi Egyetem stratégiai rektorhelyettese pénteken az M1 aktuális csatornán annak kapcsán, hogy megjelent a vírus Szlovákiában.

Süth Miklós emlékeztetett, hogy a szomszédos Csallóközben három gazdaságban azonosították a kórokozót.

A rektorhelyettes rendkívül fontosnak nevezte, hogy az állattartók, illetve az állatok gondozásában részt vevők nagyon figyeljenek az állatok viselkedésére, az esetleges elváltozásokra, és minden szokatlan jelenséget azonnal jelezzenek a telep vezetőjének. A telepvezetőknek kötelességük azonnal értesíteni az ellátó állatorvost, az állatorvosnak pedig azonnali kötelessége az illetékes hatóságot értesíteni – ismertette.

A figyelemnek erősödnie kell, miután a szomszédos országban történő események azt mutatják, hogy a vírus nem tűnt el teljesen a régióból – hangsúlyozta.

Süth Miklós kiemelte: abban az esetben, ha a betegség valahol igazolódik, továbbra is az eddigi intézkedéseket kell végrehajtani, az állatokat haladéktalanul le kell ölni, hogy a járvány ne terjedjen tovább.

Ahogy a védekező intézkedések, a védőkörzet és a megfigyelési körzet a magyar esetben átterjedt Szlovákiára, úgy most a szomszédos országból át fog terjedni Magyarországra – jelezte.

A következő napok sorsfordítóak lesznek, megint az a kérdés, hogy lesz-e újabb olyan telep, ahol megjelennek a tünetek, illetve a betegség egyértelmű jelei – fogalmazott. Hozzátette: ahogy az elmúlt napokban, úgy most is mindkét hatóság intenzíven végzi majd a munkáját, hogy megóvják az állatállományt mindkét országban.

Süth Miklós elmondta azt is: szombaton az Állatorvostudományi Egyetem hallgatói megkezdik a munkát, háromfős csapatokban segítik a hazai hatósági állatorvosi szűréseket.

(MTI)

Fotó: Tésik Attila