Szeged, A dinasztia, dokumentumfilm, film, filmbemutató, Motivációs Műhely

Szeged után Debrecenben is levetítik A dinasztiát

Helyi hírek

Sunyin megszerzett milliárdok, mérhetetlen luxus, és különleges pozíciók, amelyek haveri alapon kerültek kiosztásra – többek között erről is szól A dinasztia, amit a Direkt36 munkatársai alkottak meg független filmesekkel együttműködve, hogy bemutassák Orbán Viktor miniszterelnök családjának üzleti tevékenységét, kiemelve Tiborcz István, a kormányfő vejének meggazdagodását. Pethő Andrással, a Direkt36 újságírójával, A dinasztia egyik megálmodójával beszélgettünk.

– A film egyik célja az volt, hogy elmeséljünk egy olyan történetet, amely darabjaiban véve ugyan már sokak számára ismert lehet, ám így egyben, megfilmesítve még nem volt elmesélve. A másik cél pedig, hogy olyan emberek is megismerjék ezt a történetet, akik nem feltétlenül foglalkoznak napi szinten a mai magyar politikával. Szerencsére a visszajelzések azt mutatják, hogy mind a két célt elértük – kezdte gondolatait Pethő András, a Direkt36 újságírója, A dinasztia című dokumentumfilm egyik megálmodója.

Elárulta: a munka körülbelül egy évig tartott, azt viszont egyik alkotó sem gondolta, hogy ennyire népszerű lesz majd a végeredmény.

– A filmet nagyjából egy év alatt raktuk össze. A folyamat több részből állt. Az első részben begyűjtöttük a megfelelő információkat, összeszedtünk minden olyan archív anyagot, amire tudtuk, hogy szükségünk lesz, és megterveztük, felépítettük a film menetét. A második részben leforgattuk az interjúkat, a harmadik részben pedig a megfelelő szakemberek segítségével összeraktuk magát a filmet. A Direkt36 alapvetően egy tényfeltáró központ, ahol olyan újságírók dolgoznak, akiknek elsősorban a történetek megtalálása, feltárása a feladata. Mi nem beszéljük a filmes nyelvet, ezért szükségünk volt olyan kollégákra, akiknek ez a hivatásuk. Kiemelném Fuchs Máté rendezőt és Bíró Bálint társrendezőt, de több más nagyszerű filmes szakember is dolgozott a projekten. Nem ez az első filmünk egyébként, korábban a kórházi fertőzéseket mutattuk be hasonlóképp. Azt éreztük, hogy ez egy erős anyag lesz, leköti majd a nézőket, de azt, hogy ez lesz Magyarország legnézettebb dokumentumfilmje és legnépszerűbb újságírói tartalma a Youtube-on, azt nem gondoltuk volna. A későbbiekben is tervezünk ehhez hasonló dokumentumfilmeket létrehozni – emelte ki az újságíró.

Az alkotó szerint a sikernek több oka is lehet.

– A dinasztia egyrészt azért sikeres, mert az elmúlt egy évben megváltozott Magyarországon a politikai környezet, az emberek nyitottabbá váltak a közéleti témákra – ez viszont akkor, amikor mi elkezdtünk dolgozni ezen, még egyáltalán nem látszott, hogy így lesz. A másik, hogy nagyon sokan küzdenek ma megélhetési gondokkal, és értelemszerűen ezekben az emberekben frusztrációt, adott esetben dühöt kelt, ha azt látják, hogy az ország vezetői és az ő családtagjaik luxuskörülmények között élik a mindennapjaikat, állami támogatásoknak köszönhetően. Harmadrészt meg azt gondolom – mindenféle nagyképűség nélkül, mivel én csak egyik vagyok a sok alkotó közül –, hogy ez egy jó film lett – mondta.

Pethő András kiemelte: az újságírás lételemét az olvasók adják. Éppen ezért döntöttek úgy, hogy turnéra indulnak a filmmel.

– A Direkt36 működésének az alapját az olvasók, támogatók adják, ők biztosítják a működésünket. Ezek a vetítések pedig kiváló alkalmak arra, hogy új emberekkel ismerkedjünk meg, és találkozzunk azokkal, akik érdeklődnek a munkánk iránt – tette hozzá az újságíró.

A dinasztia című dokumentumfilm turnéjának első állomása Szeged volt.

– Számomra már a turné ötletének a megszületésekor egyértelmű volt, hogy Szegeden bemutatjuk majd a filmet, hiszen erre a városra úgy tekintek, mint a második otthonomra, ugyanis én itt voltam egyetemista. Szerencsére gyorsan és könnyen találtunk helyszínt is, a szegedi Motivációs Műhely munkatársai mindenben a segítségünkre voltak, nemcsak magát a termet biztosították műhelyükben, hanem az esemény hirdetésében is közreműködtek – mesélte.

A filmvetítést, egy beszélgetéssel egybekötött, közönségtalálkozó követte és nem lesz ez másként Debrecenben sem, ahol április 17-én, a Debreceni Nap szervezésében valósul majd meg mindez.

– A filmvetítéseken túl, ezeknek az eseményeknek nagyon fontos részét képezik a közönségtalálkozók, ahol miután mi alkotókként elmeséljük, hogy hogyan készült a film, a jelenlévők feltehetik kérdéseiket, amelyekre igyekszünk válaszolni – osztotta meg az események menetét Pethő András.

Arra a kérdésre, hogy Hódmezővásárhelyen is levetítik-e majd a filmet, azt válaszolta, hogy ha a vásárhelyiek nyitottak minderre, és van olyan civil szervezet, vagy magánszemély, akinek a közbenjárásával mindez összehozható, akkor természetesen oda is elviszik majd a 3,6 milliót meghaladó nézettségű alkotást.

Zárásképp pedig azt is elárulta, hogy mi okozta számára a legnagyobb megdöbbenést A dinasztia kapcsán.

– Számomra az volt a legmegdöbbentőbb, hogy a film még ki sem jött, de már lehetett tudni, hogy meg fog jelenni, és a kormányközeli médiumok lejárató kampányba kezdtek, méghozzá arra hivatkozva, hogy ez a film egy ukrán titkosszolgálati akció része. Teljesen elképedtem, természetesen ennek semmilyen alapja nincs… Úgy néz ki azonban, hogy mindez visszafelé sült el, és ezek az alaptalan vádaskodások csak növelték a film felé irányuló kíváncsiságot. A film főszereplői ugyan azt állították, hogy nem látták a filmet, mégis úgy nyilatkoztak, hogy le akarjuk őket járatni és rágalomnak nevezték a benne látható tényeket. Ezek azonban olyan tények, amelyek kiállták az idők próbáját, és természetesen mi magunk is újra leellenőriztük őket – zárta gondolatait Pethő András.

Pósa Tamara

Fotó: Frank Yvette