Szeged, BYD, gyár, beruházás, ipar, autóipar, gazdaság, építkezés, csarnok, acélszerkezet

Szegeden a világ szeme, megdöbbentő, milyen óriási lesz a BYD-gyár – videó

Helyi hírek

A világ egyik legbefolyásosabb üzleti lapja, a Business Insider (BI) műholdfelvételeket közölt a Szegeden épülő BYD-gyárról. A felvételek alapján a lap megállapította, hogy Magyarországon egy igazán óriási autóipari fejlesztés jön létre hamarosan – összegezte a vg.hu.

A cikk szerint a szegedi BYD-gyár körülbelül 4,5 milliárd dolláros beruházásból épül, és várhatóan 2025 végétől évi 200 ezer járművet fog gyártani, a teljes termelést pedig 350 ezer darabra tervezik. A beruházás 300 hektáros területen valósul meg.

Az üzem építése 2024-ben kezdődött és a hatalmas mérete ellenére a projekt viszonylag gyorsan halad. A BI műholdfelvételeket jól mutatják, hogy a gyár, miként formálódik – írja a vg.hu.

A Business Insider (BI) szerint a szegedi beruházás egyértelműen a BYD európai dominanciára való törekvését jelzi. A lap kiemelte, hogy miután a BYD sikeresen meghódította a kínai elektromos járműpiacot, most a terjeszkedésre összpontosít. Hozzátették: 2025 első negyedévében rekordszámú elektromos és hibrid járművet exportált.

A magas amerikai vámok és az európai 17 százalékos importvám bizonyára arra ösztönözte, hogy helyi gyárakba fektessen be, és ezáltal a vállalat megpróbálja ellensúlyozni a vámok negatív hatásait a piaci terjeszkedésére.

A vg.hu kiemelte: a kínai BYD a következő években Törökországban is gyárat épít, és már tervezi egy harmadik európai gyár létrehozását is. A Business Insider (BI) szerint ez komoly fenyegetést jelent a Teslára nézve, amelynek mindössze egyetlen európai gyára van Németországban, pedig Európa a harmadik legnagyobb piaca. Bár a Tesla tavaly 327 ezer autót adott el Európában, 2025-ben eladásaik csökkentek, részben Elon Musk politikai szerepvállalása miatt, ami egyes vásárlók körében ideológiai kérdéseket vetett fel.

Ennek eredményeként a Tesla európai eladásai 2025 első három hónapjában 37 százalékkal volt kevesebb, míg a BYD eladásai közel 300 százalékkal nőttek. A Business Insider (BI) megállapította, hogy Magyarország “befogadó környezetnek” bizonyult az Európában terjeszkedni kívánó kínai vállalatok számára, példaként említve a CATL akkumulátoróriást is, amely egy 7,6 milliárd dolláros gyárat épít Debrecenben, hogy megerősítse pozícióját az európai akkumulátorpiacon.

(vg.hu)

Fotó: Frank Yvette