Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark kapta az Év emlékhelye díjat. Az immár tizedik alkalommal odaítélt elismerést pénteken adták át.
Harrach Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke az ünnepségen úgy fogalmazott, az emlékhelyek feladata, hogy megjelenítsék a múlt nagy eseményeit és fontos személyiségeit. Ópusztaszerhez hasonló, sajátos, a nemzeti múltunk gyökereit bemutató helyszín kevés van Magyarországon – hangsúlyozta.
Kifejtette, hogy a díj odaítélése során a bírálóbizottság számos feltétel alapján értékeli a pályázatokat, a többi közt vizsgálja az emlékhely, illetve környezetének állapotát, és azt, hogy miként mutatja be az általa hordozott értékeket a látogatóknak.
Ópusztaszer az első országgyűlés emlékét őrzi. Annak üzenetet hordozza, hogy egy nemzethez tartozunk. Az emlékpark feladata a nemzettudat továbbadása és elmélyítése, a haza szeretetének megjelenítése – mondta Harrach Péter.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója hangsúlyozta, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban hosszú ideje eredményes munkát végeznek. Az intézmény aktívan részt vesz a tavaly szeptemberben indult nemzeti emlékezetpedagógiai programban, amely országszerte már 130 ezer fiatalt szólított meg.
Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark ügyvezető igazgatója úgy fogalmazott, hogy az emlékpark a magyar sors, a magyar örökség szimbóluma, egyszerre hordozza a nyugati értékeket és a keleti múlt emlékeit. A park kialakítása az 1970-es években kezdődött, az 1982 óta mai nevén működő muzeális intézmény mintegy félszáz látnivalóval várja a vendégeket.
A magyar történeti hagyomány szerint a honfoglaló magyarság első “országgyűlésének és törvényalkotásának” helyszínét, Ópusztaszert, 2012 januárjában minősítette nemzeti emlékhellyé az Országgyűlés. Ezt jelképezi Zsigmond Attila szobrászművész sztéléje, amely az emlékpark főbejárata előtt kapott helyet.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette