Megnyílt A jégkori ember című kiállítás a Móra Ferenc Múzeumban

Helyi hírek

A Móra Ferenc Múzeumban pénteken megnyílt kiállítás negyvenezer évvel ezelőtti időket idéz meg. A jégkorszakot bemutató tárlat nyárig folyamatosan bővül, és őskori eszközök, valamint barlangrajzok is megtekinthetők lesznek – írja a delmagyar.hu.

A kiállítása több tízezer évvel repíti vissza a látogatókat. A tárlat franciaországi és hazai lelőhelyekről származó, 10–40 ezer éves leleteket mutat be, köztük pattintott kőeszközöket, rén- és jávorszarvascsontból készült tárgyakat. A látogatók megismerhetik a neandervölgyi emberek temetkezési szokásait és a jégkorban élők mindennapi életét.

Fogas Ottó múzeumigazgató a megnyitón közölte, hogy a Múzeumok Éjszakájáig hat teremben folyamatosan nyílik meg a jégkorszakot feldolgozó kiállítás, melynek ez az első része. A közel ezer négyzetméteres tárlat bemutatja majd az időszak klímáját és élővilágát, a kisgyermekes családok számára pedig egy, a korszakról szóló mese is helyet kap. A kiállítás egységei külön-külön is értelmezhetők, de együttesen komplex képet adnak az akkori emberek életéről.

Mester Zsolt, az ELTE BTK Régészettudományi Intézetének docense elmondta, hogy a jégkorszak egy 2,5 millió éves időszakot ölel fel, amelyben az emberi kultúra csak az utolsó szakaszban jelent meg.

– A kiállítás egyrészt eredeti régészeti leleteket mutat be, másrészt megmutatja, hogy ezek hogy néztek ki a való életben. Ugyanakkor az ősrégészet alapmondása, hogy amit megállapítunk, az így is lehetett, hiszen ebből a korból nem ismerünk minden részletet. Vagyis a rekonstrukciók is azt a tudást használják fel, amelyek következtetéseken vagy tényanyagokon alapulnak – magyarázta.

Lengyek György kurátor kiemelte, hogy régészeti szempontból erről a korszakról van a legkevesebb ismeretük a kevés fennmaradt lelet miatt, ezért bemutatása kihívást jelent. A kiállítás célja, hogy a látogatók elképzelhessék, hogyan éltek az emberek 30-40 ezer évvel ezelőtt, amit rekonstrukciók és videók segítenek elő.

A kiállítás a jégkorszaki ember hétköznapjait, háztartási eszközeit és koponyájának változatait mutatja be, majd a felső paleolitikum korába kalauzol. Itt barlangi szobrok és az Altamira-barlang híres barlangrajzai is megtekinthetők egy imitált barlangban, élethű vetítés segítségével -írta tudósításában a delmagyar.hu.

(delmagyar.hu)

Fotó: Frank Yvette