A Békés vármegyei főispán nem akarja, hogy Hódmezővásárhelyé legyen a szabadkígyósi Wenckheim-kastély.
“Nem akarjuk azt, hogy egy másik vármegye településének vezetése politikai haszonszerzés végett betolakodjon az ügyeinkbe. Mert számukra ez csak egy vagyontárgy, de nekünk a múltunk, a jelenünk, a jövőnk, identitásunk alapköve, hiszen ezért dolgoztak szüleink, nagyszüleink és dédszüleink” – fogalmazott közösségi oldalára feltöltött videójában Takács Árpád főispán.
A Fidesz 1. számú vármegyei választókerületének elnökévé márciusban kinevezett politikus a Szabadkígyóson, mintegy száz ember jelenlétében készített videóban a vitatott sorsú épületről szólva kijelentette:
“Nem egy vagyontárgy, 200 éve a Békés megyei emberek lakóhelye és földje; itt a folyó, a föld, az erdő és az ehhez tartozó kastély a miénk; mi ezt műveljük, őrizzük, ez a mi örökségünk. Átutazóban, vendégként mindenkit szívesen látunk, de csak vendégként” – mondta, majd hozzáfűzte: reméli, ezt a hódmezővásárhelyi polgármesteri hivatalban is megértik!
Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa), Hódmezővásárhely polgármestere hétfőn szintén a közösségi oldalán, videóban reagált az elhangzottakra. Mint mondta, “Takács Árpád nem is tudta, hogy akaratlanul is felségsértést követett el”, a videót szerinte Lázár János építési és közlekedési miniszternek kellett volna címeznie, “akit viszont elárult”. Hangsúlyozta, ők a “kastélylopást” akarják megakadályozni, azt, hogy “Lázár János ezeket a műkincseket magánkézre játssza”, azt, hogy “tolvajok kezébe kerüljön” az épület. Szerinte ehhez le kell állítani a kastélyprivatizációt, és közösségi tulajdonban kell tartani a műemléket.
Úgy fogalmazott: Takács Árpád “abszolút a szívemből beszélt, szerintem is az övék kell legyen”. Hozzátette, a Békés vármegyei fősipán így vélhetően segít neki megmenteni a szabadkígyósi kastélyt “Lázár karmaitól, és majd – az ő kérésének megfelelően – átadjuk Békés vármegyének”.
A kastélyprivatizációs program első pályázati körében meghirdetett szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt februárban a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak ítélték. A városban azonban a Fidesz-KDNP-frakció március végén helyi népszavazást kezdeményezett arról, hogy vegye-e át a város a kastélyt. Ekkor arra kérte az Építési és Közlekedési Minisztérium a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt, hogy függessze fel az átadási folyamatot addig, amíg a kérdésben közmegegyezés alakul ki.
A helyi választási bizottság nem hitelesítette a kezdeményezést, mint írták, “a kérdésből önmagában nem állapítható meg, hogy a tulajdonjog megszerzése milyen konkrét kötelezettségekkel jár az önkormányzatra nézve”. A helyi Fidesz-KDNP-frakció úgy reagált, megteszik a szükséges jogi lépéseket.
A Békés vármegyében található szabadkígyósi kastélyt 1875 és 1879 között Ybl Miklós tervei alapján építették historizáló, döntően német neoreneszánsz stílusban. A korabeli beszámolók szerint az ország legszebb és legkényelmesebb kastélya volt, amelyet a kor legmodernebb technikai vívmányaival szereltek fel. A kastélyt a második világháború után államosították, majd mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolát helyeztek el benne. Az épület műemléki helyreállítása 2019 és 2022 között történt meg a Nemzeti Kastélyprogramban több mint 3,2 milliárd forint magyarországi és uniós forrásból.
(MTI)
Fotó: szabadkigyosikastely.hu