Egyeztet a hódmezővásárhelyi és a szabadkígyósi önkormányzat a Wenckheim-kastélyról

A hódmezővásárhelyi önkormányzat visszalépését kéri a Fidesz a szabadkígyósi kastély tulajdonátvételétől

Helyi hírek

Lépjen vissza a szabadkígyósi Wenckheim-kastély tulajdonátvételétől a hódmezővásárhelyi önkormányzat! – kérte Markó Csaba, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője a város közgyűlésének szerdai ülésén.

A politikus úgy fogalmazott, a Békés vármegyei önkormányzat és a környező települések indentitása szempontjából meghatározó a szabadkígyósi kastély. Az önkormányzatok kinyilvánították szándékukat a vármegye páratlan kulturális értékének működtetésére, fenntartására és fejlesztésére.

A frakcióvezető ezért azt kérte, a hódmezővásárhelyi önkormányzat lépjen vissza a kastély tulajdonátvételére benyújtott pályázattól.

Márki-Zay Péter (MMM) polgármester kifejtette, a hódmezővásárhelyi önkormányzat célja a pályázattal az volt, hogy a műemlék közösségi tulajdonban maradjon. Amennyiben a Békés vármegyei önkormányzatok garanciát vállalnak arra, hogy a kastély nem kerül magánkézbe, és rendelkeznek az ingatlan – 8 milliárd forintra becsült költségű – felújításához és működtetéséhez szükséges tervekkel, a hódmezővásárhelyi önkormányzat kész visszalépni.

A bíróság szerint sem tartható népszavazás a szabadkígyósi kastélyról Hódmezővásárhelyen

Markó Csaba még a város közgyűlésének március 19-i ülésén jelentette be: helyi népszavazást kezdeményeznek arról, hogy a hódmezővásárhelyi önkormányzat átvegye-e a szabadkígyósi Wenckheim-kastély fenntartását, üzemeltetését és fejlesztését. A hódmezővásárhelyieknek kell dönteniük arról, hogy a városnak szüksége van-e a településtől 70 kilométerre egy kastélyra – mondta a politikus.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a népszavazási kezdeményezés miatt arra kérte a tulajdonjog átruházásáról szóló szerződést előkészítő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t, hogy a kastély tulajdonba adási folyamatát függessze fel, amíg a kérdésben kialakul a közmegegyezés.

A helyi választási bizottság, majd a testület határozatát megerősítve a Szegedi Törvényszék úgy döntött, nem hitelesíthető a népszavazási kérdés, mert az nem felel meg az egyértelműség kritériumának.

A Békés vármegyében található szabadkígyósi kastélyt 1875 és 1879 között Ybl Miklós tervei alapján építették historizáló, döntően német neoreneszánsz stílusban. A korabeli beszámolók szerint az ország legszebb és legkényelmesebb kastélya volt, melyet a kor legmodernebb technikai vívmányaival szereltek föl.

A kastélyt a második világháború után államosították, majd mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolát helyeztek el benne. Az épület műemléki helyreállítása 2019 és 2022 között történt meg a Nemzeti Kastélyprogram keretében több mint 3,2 milliárd forint hazai és uniós forrásból.

(MTI)

Fotó: aktivkalandor.hu