Természetvédők egy vihar után kiesett kerecsensólyomfiókát mentettek meg Szeged mellett

Helyi hírek

Szeged környékén egy fokozottan védett, gyűrűzött kerecsensólyom fiókát sikerült megmenteni, miután a viharos szél miatt kiesett költőládájából. A fiókára járókelők figyeltek fel, majd értesítették a természetvédelmi hatóságokat.

A madarat a területileg illetékes természetvédelmi őr fogta be biztonságosan. A jelölés alapján kiderült: a fióka a Szeged–Nagy Fekete térség egyik magasfeszültségű traverzén elhelyezett költőládában cseperedett, két testvérével együtt. A MAVIR munkatársainak segítségével a madarat visszahelyezték fészkébe – így a fiatal sólyom esélyt kapott a természetes fejlődésre és kirepülésre.

A kerecsensólyom (latinul Falco cherrug) Ázsia fás-sziklás sztyeppvidékeiről származik, de Magyarországon is megtalálható. A faj különlegessége, hogy nem épít saját fészket, hanem más madarak elhagyott fészkét vagy természetes párkányokat használ. Hazai populációja az 1980-as években a kipusztulás szélére sodródott, ám a célzott természetvédelmi programoknak köszönhetően mára 180–200 párra becsülhető az állomány.

Az európai kerecsensólyom-állomány mintegy 60%-a Magyarországon él. A madár természetvédelmi értéke 1 millió forint, védelme ezért nemcsak helyi, hanem európai jelentőségű is.

(Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság)

Fotó: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság / Puskás József