Szeged, látogatás, új zsinagóga, zsinagóga, Szegedi Zsidó Hitközség, székház, vallás, egyház

Augusztusban is kitárja kapuit az érdeklődők előtt a Szegedi Zsinagóga – interjú Kisléghy Ágnessel

Helyi hírek

Számtalan érdekesség tárulhat az érdeklődők szeme elé a Szegedi Zsinagógában. Az Alapítvány a Szegedi Zsinagógáért által szervezett bemutatóknak, sétáknak ugyanis különleges hangulata van. Nemcsak információban gazdag világ tárul ilyenkor a látogatók elé, hanem  egy olyan szellemi világ is, ami segít megérteni és befogadni a zsidó vallást. A részletekről Kisléghy Ágnest, az Alapítvány a Szegedi Zsinagógáért munkatársát kérdeztük.

Mi a célja a bemutatóknak, sétáknak?

Ezek a bemutatók mindenkihez szólnak, aki érdeklődik a Zsinagóga, a történelem, a zsidó vallás iránt. Célunk, hogy a Zsinagóga bemutatása mellett szóljunk a zsidó vallási hagyományokról, közelebb hozzuk a zsidóságot az érdeklődőkhöz, akiket bátorítunk a diskurzusra, kérdések feltevésére.

Mit mutatnak meg ilyenkor a látogatóknak?

A nyári időszakban minden hónapban vannak tematikus napjaink, amikor vagy a Szegedi Zsidó Hitközség épületét, vagy a zsinagóga kertjét mutatjuk meg az érdeklődőknek a Zsinagógán túl. Ezen kívül három alkalommal megszervezzük az “Éjszaka a zsinagógában” című programot illetve a MASZK Egyesülettel karöltve a Régi Zsinagóga épülete is látogatható a nyári hónapok során három alkalommal, és rendszeresen vannak orgonakoncertek is.

A Szegedi Zsidó Hitközséget bemutató napok különlegessége, hogy nemcsak az Új Zsinagóga megismerésére kerül sor, hanem a Szegedi Zsidó Hitközség épületébe átsétálva, az érdeklődők megtekinthetik a Dísztermet és a régi Zsinagóga megmaradt berendezési tárgyait is – a tóra ékszereket, kegytárgyakat, a valaha volt elöljárók, rabbik festményeit, portréit, a Chevra Kadisa (Szent Egylet) egyetlen, fennmaradt aranykönyvét, Löw Immánuel íróasztalát valamint a Zsinagóga avatási tóra szekrényének függönyét.

Ezen túl vannak olyan napok, amikor a kertész által vezetett zsinagóga kertet bemutató túrán tudhatnak meg részleket a látogatók a Dr. Löw Immánuel főrabbi által tervezett kertről, mely szerves része a Zsinagógának. Ehhez kapcsolódóan október közepéig látható a Szegedi Zsidó Hitközség Archívumának kiállítása Löw főrabbi botanikai munkásságáról. Az “Éjszaka a zsinagógában” című programunkon pedig az esti fényekben pompázó Zsinagóga kerül bemutatásra, melynek során évente egyszer, a közösségünk vallási vezetőjével szombat búcsúztató szertartáson, havdalán is részt vehetnek az érdeklődők. A bemutatók után fel lehet menni az orgonához, meg lehet tekinteni azt, lehet kérdezni az orgonistától, majd egy koncert zárja ezeket az estéket.

Az általános tárlatvezetés az Új Zsinagóga bemutatásával kezdődik, mely tartalmazza a hitközség történetét, az első és a második Zsinagóga rövid bemutatását. A hallgatóság előtt megelevenedik Löw Lipót és Löw Immánuel alakja, Baumhorn Lipót, a Zsinagóga tervezője és Róth Manó munkássága, akinek az üvegablakokat és a kupolát köszönhetjük. A látogatók a bemutató végére megismerik a magyarországi zsidóság főbb irányzatait, kialakulásukat, a szegedi Zsinagóga jellegzetességeit, építészeti és ornamentikai különlegességeit, a felhasznált anyagokat. A Zsinagóga ablakain és a kupolán látható vallási és történeti szimbólumok magyarázatán keresztül bepillanthatnak a zsidó ünnepekbe és hétköznapokba, a múltba és a jelenbe is. A mártírcsarnokban olvashatják a holokauszt során meggyilkoltak névsorát és láthatnak fotókat a Soá időszakáról. A bemutató alatt szabadon lehet kérdezni az előadótól, nagyon érdekes és izgalmas kérdések szoktak felmerülni többek között a kóserságról, a szombati szabályokról, a liturgiáról, a mindennapi előírásokról, a mindennapi zsidó életről. Egy szemléltető eszközön keresztül elmagyarázzuk mi az a tóra tekercs, milyen részei vannak, mit jelent a minjen, olvashatnak-e a nők a tórából. Bemutatunk imakönyveket, zsidó bibliát és zsidó naptárat is.

Hányan vehetnek egyszerre részt rajta?

A résztvevők száma általában 50-100 fő között mozog egy-egy alkalommal. Ám a Díszterem befogadó képessége miatt, nagyjából 120 főt tudunk kényelmesen tudunk fogadni a Székház látogatás speciális programján. Mozgáskorlátozottak részére is megoldható a bejutás mind a Zsinagógába, mind a Hitközség épületébe.

Mihez kell ilyenkor tartani magukat a látogatóknak?

A látogatókra vonatkozó öltözködési előírások: nőknek és férfiaknak is egyaránt el kell fedni a vállukat, hasukat és térdig érő alsó ruházatot kell viselniük, emellett a férfiaknak fejfedő használata is előírt. Fotózni és videózni lehet, de magát az idegenvezetőt nem, csak az épületet és a kertet.

A programok ide kattintva tekinthetők meg.

Pósa Tamara

Fotó: Frank Yvette