Szeged, panel, lakás, ingatlan, lakótelep, albérlet, fűtés

160 és 180 ezer forint között mozognak a szegedi lakások havi bérleti díjai

Helyi hírek

A fővárosban az átlagos havi albérleti díjak elérhetik a 270-280 ezer forintot, amelyre még rárakódik egyebek között a kaució, amely jellemzően két havi bérleti díj – mondták a felvételi ponthatárok szerdai kihirdetésével induló albérletpiaci főszezonról az MTI által megkérdezett ingatlanpiaci szakértők, akik fontosnak nevezték, hogy az írásban megkötött albérleti szerződés tartalmazza a havi bérleti díj mellett a közüzemi költségek megoszlását is.

Az ingatlan.com rámutatott, hogy a fővárosi átlagos bérleti díjszint közel 10 ezer kiadó ingaltanhirdetés alapján 270 ezer forint jelenleg, de Budapesten belül óriásiak a különbségek.

A legdrágább a II. kerület 350 ezer forintos havi átlaggal, a legolcsóbb pedig a XXIII. kerület 160 ezer forintos átlaggal.

Hozzátették, hogy a budapesti árszinttől alig marad el a debreceni 248 ezer forintos átlagos bérleti díj. Győrben és Székesfehérváron 200-210 ezer, Szegeden és Pécsett 165 és 185 ezer, míg Miskolcon 125 ezer forint az átlagos havi bérleti díj.

Az ingatlan.com adatai szerint a beköltözésnél két havi kauciót és egy havi bérleti díjat kérnek előre a bérbeadók, ezért ez az összeg a legnagyobb egyetemvárosokban 500-800 ezer forint is lehet.

A Duna House jelezte: a ponthatárok kihirdetése beindítja az albérletpiac főszezonját, azonban egyre több diák választja a kivárás stratégiáját, bízva az árak mérséklődésében. Ez akár százezres megtakarítást jelenthet, de fokozott versenyt is eredményezhet.

A budapesti átlagos bérleti díj júliusban 270-280 ezer forint körül alakul, ám a II. és az V. kerületben elérheti a 350 ezer forintot is, különösen az 50 négyzetméteres lakásoknál. A külső (XXII. vagy XXIII.) kerületek 160-190 ezer, míg a XI. és XIII. kerületek 235-322 ezer forint közötti átlagárakkal szerepelnek a kínálatban.

A belső pesti kerületekben egy egyszobás lakás ára jellemzően 100-130 ezer, míg egy jó állapotú, egyetem közeli garzon havi díja 140-150 ezer forintot körül alakul. A többszobás lakások a 230-280 ezer forint közötti árkategóriába esnek.

Debrecenben 210-250 ezer, Győrben 190-230 ezer, Szegeden 150-170 ezer forintos sávban mozog, Pécsett 140 ezer, Miskolcon és Szolnokon pedig 110 ezer forint az általános havi bérleti díj.

A kaució jellemzően két havi bérleti díj, de drágább ingatlanoknál vagy új bérlőknél nem ritka a három havi sem. Ráadásul a költözés és berendezkedés is költséggel jár, így a teljes induló költség meghaladhatja az 1 millió forintot – mutattak rá.

Kiemelték: az írásban megkötött szerződésben pontosan rögzíteni kell a bérleti díjat, a fizetés módját és határidejét, a kaució összegét és visszafizetésének feltételeit, valamint a közüzemi költségek megosztását.

Az Otthon Centrum adatai szerint Budapesten a XI. kerületben 290 ezer forint, a XIII. kerületben 270 ezer, a VIII. kerületben 240 ezer, míg a III. és XXII. kerületben egyaránt 220 ezer forint volt a havi bérleti díj átlaga.

Debrecenben 250 ezer forint, míg Pécsen és Szegeden 130 ezer, illetve 150 ezer forint a havi bérleti díj.

A fővárosban az egyszobás lakásokért átlag 175 ezer forintot, míg a kétszobásakért 261 ezer, a háromszobásokért átlagosan 315 ezer forintot kértek.

A vidéki egyetemi városokban az egyszobás lakásokért 123 ezer, a kétszobásokért 163 ezer, a háromszobásokért 241 ezer forintot kértek átlagosan a bérbeadók. Ezért továbbra is érdemes a diákoknak egy nagyobb lakást kivenni, így a bérleti díjon kívül a rezsin is osztozhatnak – jegyezték meg.

Az egyetemisták jellemzően két havi kaucióval és egy havi lakbérrel költözhetnek, ami egy átlagos budapesti bérleti díjjal számolva több mint 750 ezer forint – ismertette számításai alapján az ingatlanközvetítő hálózat.

A zenga.hu hazai ingatlanhirdetési portál – amelynek a tulajdonosa és üzemeltetője az OTP Bank Nyrt. – kínálatában a Budapest belső kerületeiben található garzonok 220-240 ezer forintos, a kétszobás lakások pedig akár 300 ezer forintot is meghaladó bérleti díjjal szerepelnek. A főváros XI. kerületében is eléri a 200 ezer forintot a kisebb lakások bérleti díja, ami a két-, két és félszobás lakásoknál 270-280 ezer forint. A külső kerületekben garzonokat már 160 ezer forinttól lehet találni.

Debrecenben a garzonokat csaknem 200 ezer, a kétszobás lakásokat 240 ezer forint körül hirdetik. A többi egyetemvárosban viszont akár kétszobás lakást is lehet találni 170-180 ezer forinttól. A két legolcsóbb vármegyeszékhely Salgótarján és Békéscsaba, ahol 110-120 ezer forintba kerül havonta egy kétszobás lakás.

Az ingatlanhirdetési portál szerint célszerű az albérleti szerződést aláírás előtt jogásznak vagy ingatlanszakértőnek megmutatni. Arra is figyelni kell, hogy a szerződés se a bérbeadó, sem a bérlő felé ne tartalmazzon egyoldalú, aránytalan feltételeket.

A Rentingo adatai szerint most Budapesten egy átlagos albérletért 256 ezer forintot kell fizetni havonta, de az V., VI., VII. kerületben és a bérlők által legkeresettebb XI. és XIII. kerületekben közel 300 ezer forintot is elkérnek egy kétszobás lakásért. A garzonok átlagos bérleti díja ezekben a kerületekben 200 ezer forint körül alakul. A bérbeadók elvárása szinte egységesen 2 havi kaució és az első havi bérleti díj előre kifizetése.

(MTI)

Fotó: Frank Yvette