A XXVII. Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon született alkotásokból nyílik kiállítás Újjászületés címmel csütörtökön az Alföldi Galériában – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
A több mint negyedszázados múltra visszatekintő Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal. A hódmezővásárhelyi alkotótábor különlegességét a felhasználható anyagok és technológiák sokfélesége adja, ennek köszönhetően rendkívüli változatosság figyelhető meg a készülő műtárgyakon – írták a szervezők.
Az alkotás hetei alatt a művészek a város kerámiával foglalkozó gyárainak, üzemeinek anyagait, technológiáit és az ott dolgozó szakemberek tudásának felhasználásával készíthették el műveiket, miközben az egymás társaságában folytatott alkotás is hatással volt munkájukra.
A minden év őszén megrendezett szimpózium ideje alatt meghatározott tematikához kapcsolódóan készítik el műveiket az alkotók. A szakmai találkozó során készült alkotások közülük egy-egy tárgy a beszámoló kiállítás zárását követően a Hódmezővásárhely Kerámia Gyűjtemény kollekcióját gazdagítja.
Tavaly ősszel mintegy öt héten keresztül kilenc ipar- és képzőművész alkotott közösen a XXVII. Vásárhelyi Kerámia Szimpózium keretében Hódmezővásárhelyen. A találkozó tematikájának középpontjában az újjászületés állt.
A beszámoló kiállítást rendező Vojnich Zsófia művészettörténész megfogalmazásában a kerámiaszimpózium egy olyan szellemi közösségbe hív, ahol az “étek” – a szümpozium görög kifejezés közös lakomát jelent – a legértékesebb és legősibb anyag, maga az anyaföld, illetve az abból formált művészi gondolat. Agyagba, földpátba, kaolinba öntött személyes vallomások kezdeményeznek eszmei párbeszédet formáról, funkcióról, hagyományról és jövőkeresésről az Alföldi Galéria földszinti termeiben.
A Tornyai János Múzeum szakembere szerint az utak változatosak, vannak, akik a tartalom, a képi ábrázolás, mások a formavilág vagy a technológiai lehetőségek felől közelítenek alkotásaikkal. A művészettörténész az alkotótábor tematikáját a kiállított művek jegyében úgy értelmezi, hogy megújulás, vagyis újjászületés nélkül az egyéni kerámiaművészet előtt nincs jövő, de az útkeresés hiteles állomását tükrözi a most nyíló tárlat, ami talán egy kis lépés egy új reneszánsz felé.
A szimpóziumon részt vevő kilenc művész, Fodor Ilda, Herter Kata, Kotormán Norbert, Kovács József, Kovács Katalin, Kutak Adrienn, Nagy-György Ágnes, Pannonhalmi Zsuzsa és Szabán György alkotásaiból rendezett tárlat március elejéig látogatható az Alföldi Galériában.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette