Az ellenzéki politikusok és velük együtt fél ország kíváncsi, ki utasította arra Novák Katalint és Varga Juditot, hogy adjanak kegyelmet? A direkt36.hu-nak és a telex.hu-nak több egymástól független kormányzati, illetve az államfői hivatalhoz közel álló forrás is azt állította, hogy a kegyelmi ügyben Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház vezetője gyakorolt nyomást a két politikusra.
Ahogyan arról a Szegedi Nap is beszámolt, 2024. február 10-én bejelentette lemondását Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke. Az államfőről futótűzként terjedt végig a hír a múlt hétvégén a magyar nyilvánosságban, hogy tavaly kegyelmet adott a bicskei gyerekotthon pedofil exigazgatóját fedező bűntársnak, majd egy héttel később, ahogyan azt már írtuk, lemondott. Őt követte Varga Judit, korábbi igazságügyi miniszter, aki ellenjegyezte Novák Katalin döntését 2023-ban.
Novák Katalin nem osztott meg részleteket a lemondásához vezető kegyelmi döntésről, arra hivatkozva, hogy jogszabályi rendelkezés miatt, az elnöki kegyelmi döntések indokolása nem nyilvános. Így természetes az, hogy minden kegyelmi döntés felvet kérdéseket, és ezek a kérdések adott esetben meg is maradnak, vagy megválaszolatlanok maradnak.
A fideszes és kormányzati körökből kiszivárgott információk alapján azonban elkezdett tisztázódni a kép. A Direkt36-nak és a Telexnek több egymástól független kormányzati, illetve az államfői hivatalhoz közel álló forrás azt állította, hogy a kegyelmi ügyben fontos szerepet játszott Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház vezetője, korábbi miniszter, Novák tanácsadója és régi mentora – írja a direkt36.hu.
A portál szerint az Orbán-kormány egy volt magas rangú tisztviselője azt mondta, hogy Novák Katalin környezetéből úgy értesült, hogy Balog Zoltán volt az, aki arra biztatta a köztársasági elnököt, hogy K. Endrének kegyelmet adjon. Egy Novákhoz régóta közel álló forrás megerősítette ezt, hozzátéve, hogy amikor a botrány kitört és mind Novák munkatársai, mind Orbán Viktor csapata magyarázatot kért Balogtól, akkor ő azzal védekezett, hogy ez nem az ő személyes döntése volt, hanem a református egyház vezetésében többen szerették volna elérni, hogy a családilag jó református kapcsolatokkal rendelkező K. Endre kegyelmet kapjon.
(direk36.hu)
Fotó: MTI/Sándor-palota