2024-ben összesen 551 névkérelemről kellett dönteniük a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont szakembereinek. Ezek közül 229 férfi, 322 pedig női név volt és nem sok ment át közülük a rostán – írta meg elsőként a 24.hu.
A hírportál kiemelte: a babájukat váró szülők mellett egyre gyakrabban nyújtanak be névkérelmet olyanok is, akik maguknak szeretnének újonnan bejegyezhető keresztnevet. Tavaly 27 esetben a nagyobb gyermekének, 70 alkalommal pedig saját magának próbált engedélyt kérni a kérelmező. A többség azonban nem járt sikerrel.
Raátz Judit, HUN-REN Nyelvtudományi Központ Névtani munkacsoportjának tudományos főmunkatársa a 24.hu-nak adott interjúban ismertette: az 551 név alig több mint 10 százaléka ment át a jogszabályok szerint kialakított szűrőn, mindösze 66 új név vált bejegyezhetővé. Ebből 41 női, 25 pedig férfi név, ezek közül az idén már szabadon lehet is válogatni.
A szakértő kiemelte: az alacsony bejegyzési arány oka részben továbbra is az, hogy a vonatkozó jogszabály szerint új nevet kizárólag a magyar helyesírás szabályainak megfelelően lehet elfogadni, s a kérelmek többsége még mindig idegen helyesírással írt névre vonatkozott. A kérelmezők nem könnyen adják fel: többször is előfordul, hogy a kutatóközpont nem engedélyez egy nevet bejegyzésre, ám fél év múlva ugyanazok újból kérik ugyanazt a formát.
„Valahogy nem elég világos, hogy ezt egy jogszabály írja elő. Ilyen például a Carlos, a Mattihas, az Entony, az Antony, a Conor, a Connor, a Sophia, a Maya és az Aysa. De megjelent többször a Kéthy és Kéty alak, illetve a Hercegh, a Judith, az Emily és a Pierre is” – mondta a hírportálnak Raátz Judit.
A Lackó név sem először került eléjük, és bár korábban nem javasolták bejegyzésre, egy család ezúttal olyan jó és hiteles érveket írt, amivel tavaly végre sikerült meggyőznie a bizottságot. Ilyen indok volt a sok közül például az is, hogy a név korábban létezett önállóan is, hiszen családnévvé is vált. És miután a bizottság jóváhagyta a nevet, meg is született Magyarország első –hivatalosan is – Lackója.
Megszaporodtak a héber és görög eredetű nevek, gyakoribbá váltak a török, perzsa és szanszkrit eredetű nevekre vonatkozó igények, és a férfiak esetében egyre több szláv név bejegyzését is kérték. De feltörekvőben vannak a japán nevek is, amit a legtöbben azzal indokolnak, hogy vonzódnak a japán kultúra iránt.
„A már meglévő nevek egyes alakváltozatait is szívesen részesítik előnyben a kérelmezők. Ilyen a női Rena (a Veréna, Renáta nevekből), a Flória (a Flóra névből), a férfiak esetében pedig a Don (Donáldból) és a Maximilen (a Maximiliánból)” – mondta.
Kijutott bőven az extrém kérelmekből is. Míg 2023-ban a Szentistvánt, addig 2024-ben valaki az Orbánviktor keresztnevet szerette volna bejegyeztetni – persze sikertelenül. És talán sosem derül ki, hogy viccből vagy sem, de akadt olyan is, aki a ragtapasz után a Leukoplastina női névvel próbálkozott. Egy kérelmező pedig a Tobos nevet ajánlotta bejegyzésre, mert ő gyűjti a tobozokat.
Jelenleg 4661 név anyakönyvezhető, ebből 2663 a női és 1998 a férfi. Raátz Judit ugyan az előző évben abban reménykedett, hogy csökkenhet a névkérelmek száma, még mindig töretlen a szülők névújító kedve – írja a 24.hu-ra hivatkozva a szeged.hu.
(24.hu, szeged.hu)
Fotó: illusztráció