Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője benyújtotta a parlamentnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatát – írja a telex.hu.
A Fidesz törvényjavaslata, amelyet Halász János terjesztett elő, jelentősen korlátozná a külföldi támogatásokat fogadó szervezetek működését Magyarországon. A Szuverenitásvédelmi Hivatalnak jogában állna listázni azokat a szervezeteket, amelyek tevékenységét a magyar szuverenitásra nézve veszélyesnek ítéli. Ez a lépés komolyan megnehezítené ezen szervezetek munkáját és fennmaradását.
A törvényjavaslat alapján a listára került szervezetekre a következő korlátozások vonatkoznának:
- Nem jogosultak az adó 1%-ának fogadására.
- Minden támogatótól és támogatásról “teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot” kell kérniük, amely igazolja, hogy a pénz nem külföldi forrásból származik.
- A törvény minden külföldi forrásból származó pénzt a szuverenitásra potenciálisan veszélyesnek tekint, beleértve a transzparens pályázatokon, például uniós pályázatokon elnyert támogatásokat is.
- A listára került szervezetek vezető tisztségviselőinek, alapítóinak, valamint felügyelő- vagy ellenőrző bizottságuk tagjainak vagyonnyilatkozatot kell tenniük, és kiemelt közszereplővé válnak.
A telex.hu azt írja: ha egy listázott szervezetnél felmerül a gyanú, hogy külföldi támogatást fogadott el, a pénzmosás elleni hatóság a támogatás összegének 25-szörösét kitevő bírságot szab ki, amelyet 15 napon belül be kell fizetni. Az így befolyt bírságok és a törvény alapján megszűnt szervezetek teljes vagyona a Nemzeti Együttműködési Alapba kerül.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal helyszíni ellenőrzést is végezhet a listázott szervezeteknél. Ennek keretében betekinthetnek minden iratba, számítógépbe és adathordozóba, amelyekről másolatot is készíthetnek. Az ellenőrzéshez a rendőrség segítségét is igénybe vehetik.
A törvényjavaslat szerint Magyarország szuverenitását olyan tevékenységek veszélyeztethetik, amelyek alkalmasak a közvélemény befolyásolására. A javaslat minden olyan tevékenységet ilyennek tekint, amely potenciálisan befolyásolhatja a választói akaratot vagy a demokratikus vitát.
A törvényjavaslat alapján az új szabályok a törvény elfogadását követő harmadik napon lépnek életbe. A listára vett szervezetek adó 1%-os felajánlásainak gyűjtését azonban csak a következő adóévtől tiltanák meg. A törvényjavaslat nem tartalmazza, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak milyen határidőn belül kell javaslatot tennie a kormánynak a szuverenitást sértő szervezetek listájára.
Halász János azzal indokolta a törvényjavaslatot, hogy az elmúlt években „Magyarország szuverenitását súlyosan sértő visszaélések kerültek nyilvánosságra”. A bevezető egy részében az elmúlt évek nemzeti konzultációinak eredményeivel igyekszik alátámasztani a javaslatot.
(telex.hu)
Fotó: MTI/Illyés Tibor