Civil aktivisták ma sikeres akciót hajtottak végre a Parlament igazságügyi bizottságának ülésén, néma tiltakozásul a civil szervezeteket és a független sajtót ellehetetlenítő leszámolási törvény elfogadása ellen. Amikor az ülés a napirendben a törvénytervezethez ért, civil szívet ábrázoló pólóban egy “Szabad sajtó, szabad civilek!” feliratú molinót tartottak fel, majd egy civil szíves matricát nyújtottak át minden, az ülésen résztvevő bizottsági tagnak.
Az aktivistákat az ülésről kikísérték, ahol a Parlament előtt Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója, és Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója tartottak sajtótájékoztatót.
Az elhangzott nyilatkozatok:
Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója:
Aktivistáinkat most kísérték ki a parlamenti őrök az Igazságügyi Bizottság üléséről, ahova azért mentek be, hogy közvetlenül szembesítsék a képviselőket azzal, hogy mit is terveznek megszavazni.
Tudjuk, hogy valójában mi ez a törvény: alattomos módon az átláthatóság álcája mögé bújva valódi célja a szabad sajtó és a szabad civil társadalom végleges eltörlése – kiéheztetéssel és adminisztratív korlátozásokkal. Már most látjuk, hogy a törvény következményeitől félve emberek lemondanak tagságaikról, visszavonulnak a közéleti részvételről, fontolgatják az ország elhagyását. Világos, hogy miért teszi ezt a kormánytöbbség: nem bírja a kritikát, fél attól, ha valaki kimondja az igazságot és felhívja a figyelmet a kormány által megoldatlan problémákra. Ahelyett, hogy megoldaná ezeket, inkább eltereli a figyelmet, gyűlöletet próbál kelteni és megpróbálja elhallgattatni a kritikát megfogalmazókat.
Tudják ezt azok is, akik cinikus módon megszavazzák a törvényt, ahhoz asszisztálnak, hogy Magyarországon megszűnjön a sokszínűség és a közéleti vita és csak egyetlen hang maradjon: a kormánypropagandáé. Minden képviselőnek személyes felelőssége van abban, ha átenged ilyen javaslatokat. Ez nem Igazságügyi bizottság, ez a hatalom meghunyászkodó és gyáva kiszolgálása, miközben ők is pontosan tudjak: ez nem törvényhozás, hanem leszámolás. Aki nem szégyelli ezt a törvényt, még sosem dolgozott másokért.
Itt nincs helye módosítgatásnak, toldozgatásnak, ezt a törvényt egészében vissza kell vonni – erre szólítjuk fel az országgyűlést!
Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója:
Ez nemcsak a sajtó és a civilek ügye – és a tervezet sem csak rájuk vonatkozik: érintettek a cégek, a vállalkozások, sőt, minden szervezet a kormány célkeresztjébe kerülhet. Éppen ezért példátlan, szakmákon átívelő ellenállás alakult ki. Felismerték a veszélyeket már, és kiálltak az ügyvédek, a bírók, a reklámosok és a szakszervezetek is. Tegnap már arról szóltak a hírek, hogy a bankok is értelmetlennek tartják a törvénytervezetet.
Megmozdult egész Európa:
- több mint 320 civil szervezet közös nyilatkozatban fordul az Európai Bizottsághoz, sürgős fellépést kérve;
- múlt szerdán vitát tartott róla az Európai Parlament, ahol a legtöbb frakció elítélően nyilatkozott a kormány tervéről, és a 7. cikkely szerinti eljárás felgyorsítását kérték;
- erről van szó a Miniszterek Tanácsában
- a Bizottság felszólította a kormányt a javaslat visszavonására, és jogi lépéseket helyezett kilátásba annak elfogadása esetén;
- de itt nem lehet megállni, a törvény elfogadása esetén egy új kötelezettségszegési eljárás mellett a 2017-es, a luxemburgi bíróságon megbuktatott LexNGO végre nem hajtása miatt a bizottságnak a bírósághoz kell fordulnia és Szuverenitésvédelmi Hivatal miatt indított 2023-as eljárásban azonnal ideiglenes intézkedést kell kérnie a bíróságtól.
- A törvényt valószínűleg vizsgálni fogja az Európa Tanács Velencei Bizottsága is.
Idehaza is országos tiltakozási hullám alakult ki. A törvényjavaslat hírére tízezrek tüntettek a Kossuth téren, és 15 további helyszínen lesznek az elkövetkezendő napokban tiltakozó akciók Kazincbarcikától Makón át Veszprémig.
Folytatni fogjuk a tiltakozást, az utcán és online is, minden szóba jövő békés eszközzel a szavazásig, és az után is. A civil szervezetek olyan problémákat oldanak meg, ami az állam feladata volna. Évente többszázezer embernek segítünk azzal, hogy tiszta ivóvízért, korrupciómentes közéletért, egyenlőségért és jogállamért dolgozunk. Ez a törvény őket fosztaná meg egy jobb élettől. Tudjuk, hogy a magyar társadalom mellettünk áll: nagy többségük elítéli ezt a törvényt, mert nem akarnak egy olyan országban élni, ahol a hatalom mindentől megfosztja őket.
Mi az emberekért lettünk. Velük vagyunk. Miattuk maradunk. Szabad sajtó, szabad civilek!
(Civil koalíció)