Egy veszprémi nő kért segítséget az egyik balatoni benzinkúton a bántalmazásra utaló nemzetközi kézjellel – derült ki a Tények című műsorból – írja a telex.hu.
A nő szerencséjére a benzinkutas felismerte a segítségkérést és értesítette a rendőröket. A férfit elfogták, és a bíróság elrendelte egy hónapra a letartóztatását. Kiderült, hogy a férfi több mint egy éve verte és terrorizálta a nőt, aki még a mosdóba is csak engedéllyel mehetett ki.
Ez az eset rávilágít a nemzetközi segítségkérő jel fontosságára, amelyet egyre többen ismernek fel, és amely életet menthet vészhelyzetben. Fontos tudni, hogy ez a jel egy egyszerű kézmozdulat: a tenyérrel felfelé tartott kéz hüvelykujját a tenyérbe hajtjuk, majd a többi ujjat ráhajtjuk, mintegy ökölbe szorítva.
Tavaly egy Kaposváron történt hasonló esetben egy nő egy ruhabolt eladójától kért segítséget a bántalmazásra utaló egyezményes kézjellel. Az eladó azonnal felismerte a jelzést, és értesítette a rendőrséget. A nővel lévő 23 éves férfit elfogták, majd kapcsolati erőszak megalapozott gyanúja miatt kihallgatták, őrizetbe vették, és a rendőrök a megelőző távoltartásról is intézkedtek. Ez az eset is rávilágít arra, hogy a nemzetközi segítségkérő jel mennyire fontos és hatékony eszköz lehet vészhelyzetben.
A jel, amelyet a Kanadai Női Alapítvány terjesztett el a COVID-19 pandémia idején, egy egyszerű, diszkrét mozdulat:
- A tenyér felfelé néz.
- A hüvelykujj a tenyérbe hajlik.
- A többi ujj rázár a hüvelykujjra, ökölbe szorítva.
Ez a jel segíthet azoknak, akik nem tudnak szóban segítséget kérni a bántalmazójuk jelenléte miatt. Fontos, hogy minél többen ismerjék ezt a jelet, hogy képesek legyenek segíteni másokon, vagy ha szükséges, saját magukon.
A “Signal for Help” (magyarul gyakran néma segélykiáltás) kezdeményezést a kanadai Women’s Foundation nevű nőtámogató szervezet vezette be 2020 áprilisában. A cél az volt, hogy egy bántalmazott személy némán és diszkréten jelezhesse: veszélyben van, és segítségre van szüksége.
Ez a jel nem véletlenül született meg éppen a COVID-lezárások idején. Akkoriban világszerte drámaian megnőtt a családon belüli erőszakos esetek száma, és az áldozatok sokszor hetekre össze voltak zárva bántalmazóikkal, ami megnehezítette, hogy segítséget kérjenek. A “Signal for Help” éppen ezt a problémát hivatott orvosolni.
Ez a diszkrét mozdulat lehetővé teszi az áldozatok számára, hogy anélkül jelezzenek, hogy a bántalmazójuk észrevenné. Fontos, hogy minél többen ismerjék és felismerjék ezt a jelet, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik nem tudnak szóban segítséget kérni.
(telex.hu)
Fotó: Wikipédia