Vlagyimir Putyin szabadon engedett két magyar állampolgárságú hadifoglyot. Fotó: Szijjártó Péter hivatalos Facebook-oldala

Vlagyimir Putyin szabadon engedett két magyar állampolgárságú hadifoglyot

Ország

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kremlben fogadta szerdán Szijjártó Péter külügyminisztert, akivel megvitatta a kétoldalú energetikai együttműködést, és bejelentette, hogy szabadon enged két magyar állampolgárságú ukrán hadifoglyot.

“Mindent összevetve a kapcsolatok (Magyarország és Oroszország között) stabilak, és pozitív irányba fejlődnek, ideértve az energiapolitikai kérdéseket is, köztük a szénhidrogéneket és zászlóshajó-projektünket, a paksi atomerőművet. Ami a szénhidrogéneket illeti, megértem, hogy ez, elsősorban az olajszállítások, aggasztja önöket. Látjuk, mi történik jelenleg a világ és Európa gázpiacain. (…) Mi mindig teljesítettük minden kötelezettségünket, és természetesen szándékunkban áll, és készek vagyunk így cselekedni” – folytatta.

Majd bejelentette: szabadon enged két ukrán és magyar állampolgársággal egyaránt rendelkező hadifoglyot.

“Tegnapi telefonbeszélgetésünk során Orbán Viktor miniszterelnök úr is felvetette ezt a kérdést, és kérte, hogy vizsgáljuk meg a lehetőségét annak, hogy szabadon engedjék azokat a magyar állampolgárokat, akik az orosz hadsereg fogságába kerültek. Ezek olyan állampolgárok, akik kettős állampolgárok, ukrán és magyar állampolgársággal egyaránt rendelkeznek. Kényszerrel sorozták be őket. Úgy döntöttem, hogy két embert szabadon engedek. És ön, ahogy a miniszterelnök kérte, magával viheti őket közvetlenül arra a repülőgépre, amellyel ideérkeztek, és amellyel visszatérnek Budapestre” – közölte az orosz vezető.

Szijjártó Péter elmondta: azért érkezett Moszkvába, hogy garanciát, megerősítést kapjon arra, hogy azok a szénhidrogének – földgáz és kőolaj -, amelyekre Magyarországnak szüksége van, a jelenlegi nehéz, konfliktusokkal teli időkben is rendelkezésére fognak állni, és Magyarországra fogják szállítani őket.

Említést tett arról, hogy Ukrajna politikai döntés alapján blokkolja a Barátság csővezetéket, Magyarország éppen ezért érdekelt abban, hogy a gáz- és szénhidrogén-szállítás megbízhatóan és stabilan folytatódjon. Magyarország számára a legfontosabb ügynek az ország energiabiztonságának biztosítását nevezte.

Elmondta, hogy az Ukrajnában erőszakkal mozgósított magyarok közül soknak nyoma veszett, vagy fogságba estek.

“Nagyon köszönöm önnek! Hálás vagyok” – köszönte meg az orosz elnöknek orosz nyelven a két fogoly elengedését.

A tárgyaláson orosz részről részt vett Szergej Lavrov külügyminiszter, Jurij Usakov, az elnök külpolitikai tanácsadója és Gyenyisz Manturov első miniszterelnök-helyettes is.

(MTI)

Fotó: Szijjártó Péter hivatalos Facebook-oldala