Mintegy 118 millió szál illegális cigarettát és csaknem 120 tonna fogyasztási dohányt vont ki a forgalomból a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tavaly, még azelőtt, hogy eljuthatott volna a termék a piacra – tájékoztatta a szervezet bevetési igazgatósága pénteken az MTI-t annak kapcsán, hogy a betakarítási szezon kezdetével országos ellenőrzés-sorozatba kezdett a hatóság a dohánylevelek feketepiaci értékesítésének megelőzése érdekében.
A közlemény szerint a visszaélések megelőzése, a legális dohánytermelők védelme érdekében több lépcsőben szigorítják a jövedéki szabályozást. A pénzügyőrök civil járművekkel, drónokkal és terepszínű felszerelésben végzett helyszíni jelenléttel erősítik az ellenőrzéseket, különös figyelmet fordítva Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyére – tartalmazza a közlemény. Ezt az indokolja, hogy e vármegyékben található a dohánytermelő területek több mint 80 százaléka – tették hozzá.
A hatóság közlése szerint július 20-tól új bejelentési kötelezettség lépett életbe szárított vagy fermentált dohány belföldi áthaladásakor, attól függetlenül, hogy uniós tagállamok között történik vagy harmadik országba irányul a szállítás. Továbbá a jövő évtől az új szabályozás szerint a be nem jelentett földterületen a már megkezdett dohánytermesztés esetén 10 négyzetméterenként 30 ezer forint jövedéki bírság szabható ki, fél hektárt meghaladó illegális terület esetén pedig minden megkezdett fél hektáronként 15 millió forint lesz a bírság összege – sorolták.
A jövőben nemcsak a dohánytermelőnek, hanem azoknak a gazdálkodóknak is nyilvántartásba kell vetetniük magukat, akik belföldre fermentált vagy szárított dohányt hoznak be, illetve továbbértékesítési céllal olyan személytől vásárolnak, aki regisztrációra kötelezett. A nyilvántartási kérelemnek a település megjelölése mellett tartalmaznia kell majd a termesztésre használt földterület helyrajzi számát és az azokhoz tartozó területek méretét hektárban – írták.
Az intézkedések célja olyan átlátható, jogkövető és biztonságos dohánypiac fenntartása, amelyben a nyomon követés a palántától egészen a feldolgozásig nemcsak lehetőség, hanem elvárás – áll a közleményben.
(MTI)
Fotó: illusztráció