Nicky Gooch, a női válogatott vezetőedzője szerint még nem a csúcs Jászapáti Petra számára, hogy 500 méteren sporttörténelmi diadalt aratott a rövidpályás gyorskorcsolyázók drezdai Európa-bajnokságán.
“Ez nem a végállomás, vagy a hegy csúcsa, számunkra a kezdetektől a jövő évi olimpia van a célkeresztben” – mondta az MTI-nek a brit szakember, aki 2022-től irányítja a női csapat felkészítését.
A szakember a fejlődésben hisz.
“Nagyon fontos, hogy van még hely a fejlődésre, még tud és van miben előrelépni” – emelte ki.
A gyorskorcsolyázóként olimpiai bronzérmes és Európa-bajnok tréner szerint elsősorban mentálisan fejlődött sokat a 26 éves szegedi versenyző, akinek éppen ebben az aspektusban kell tovább javulnia ahhoz, hogy még jobb eredményeket érjen el.
“Az edzéseken még mindig jobb időt korcsolyázik, mint a versenyeken. A csarnok, a közönség, a téthelyzet lefagyaszthatja a sportolókat, de folyamatosan azon dolgozunk, hogy a legjobbját tudja hozni a versenyeken” – mutatott rá Gooch a fejlődés további irányára.
Egyelőre az izgalom gátat szab.
“Azt próbáljuk elérni, hogy csakis magára és a saját futamára figyeljen, azt oldja meg. Ne neki kelljen alkalmazkodnia a vetélytársakhoz, hanem kizárólag a saját feladatainak végrehajtására összpontosítson” – mondta.
Gooch a háromnapos Eb kapcsán Jászapáti Petra kiegyensúlyozottságát emelte ki, tekintve, hogy 11 egyéni futamából kilencet megnyert, illetve mindhárom egyéni távon a döntőben szerepelt.
“A kiegyensúlyozottság az egyik legfontosabb erény, mert minél több fináléban szerepel, annál több érmet fog szerezni. Ez törvényszerű” – mondta az 51 éves Gooch, aki elárulta, ismerve az olimpiai, világ- és Európa-bajnok olasz Arianna Fontanát, számítottak arra, hogy Jászapáti Petra előtt az első két helyen kibontakozó csatából akár nevető harmadikként kikerülhet a magyar gyorskorcsolyázó.
Azt fontosnak tartotta hangsúlyozni, a lehetőség úgy hullhatott Jászapáti ölébe, hogy ehhez egész nap kiválóan kellett versenyeznie, a döntőben pedig le kellett rajtolnia egy másik olasz versenyzőt, azaz alaposan megdolgozott a végső sikerért, nem pusztán a versenybaleset eredményezte azt.
Amellett, hogy megszerezte Magyarország első női egyéni Európa-bajnoki címét, Jászapáti ezüstérmes lett 1000 méteren és a női váltó tagjaként is.
A sportág idénye februárban a két európai világkupa-állomással folytatódik, majd márciusban a pekingi világbajnoksággal zárul a szezon.
(MTI)
Fotó: archív