Több mint négyezer sajtómunkás akkreditáltatta már magát a szentszéki sajtóközpontban Ferenc pápa temetésére készülve – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Tévés, rádiós tudósítók, a nyomtatott sajtó újságírói, bloggerek és operatőrök állnak sorban napok óta a szentszéki sajtóközpont bejáratánál az akkreditációért, amely nélkül nehezen tudnak dolgozni.
A Vatikán szerdán egy külön sajtótermet nyitott meg a több mint négyezer ember elhelyezésére.
A kameraállványok számára a Szent Péter térre vezető sugárút végén kerítettek el egy külön területet, de már megkezdődött annak a több emeletes állványnak az építése, amelyen szokás szerint a televíziós stábok kapnak helyet a temetés, majd a pápaválasztás napjaiban.
A tudósítók között most először látni kínai újságírókat.
Sok újságíró először jár a Vatikánban, de magas az olyan tudósítók száma is, akik évtizedek óta kísérik figyelemmel az egyházi eseményeket. Utóbbiak közé tartozik Giovanna Chirri, az Ansa hírügynökség volt vatikáni tudósítója, aki arról ismert, hogy 2005 februárjában elsőként értette meg XVI. Benedek latin nyelvű beszédében, hogy az egyházfő bejelentette lemondását.
Chirri az MTI-nek hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa temetését II. János Páléhoz kell leginkább hasonlítani, mivel XVI. Benedek nyugalmazott pápaként hunyt el.
“II. János Pál 2005 áprilisában halt meg, és az azóta eltelt húsz évben nagyon megváltozott a világ, ami szerintem leginkább az emberek hozzáállásában nyilvánul meg. Mintha nem értenék, hogy az egyház miért szentel ennyi időt a gyásznak. Mintha nem tudnák elfogadni a halált: miközben a pápa koporsóját bevitték a bazilikába ravatalozni, a sajtócímek már arról szóltak, hogy a konklávé felé haladunk. Jelenleg azonban még a temetés következik” – hangoztatta az újságírónő.
A nyolcvanegy éves Antonio Pelayo a vatikáni tudósítók legidősebbje. A ma is aktívan dolgozó spanyol pap-újságíró az MTI-nek azt mondta, természetes, hogy mindenki a következő egyházfő megválasztásával van elfoglalva, mivel a mindenkori pápa a maga módján befolyásolja a politikai és a társadalmi életet is.
(MTI)
Fotó: Pexels