A Global Footprint Network adatai szerint idén július 24-én jött el a túlfogyasztás napja, amikorra az emberiség felhasznált annyi természeti erőforrást, amennyit a Föld egy év alatt képes létrehozni vagy megújítani.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezetének MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében kiemelik: 2025-ben minden eddiginél korábban jött el a túlfogyasztás napja, több mint egy héttel előbb, mint tavaly, amikor még augusztus 1. volt ez a nap.
“Ez nem csupán egy dátum a naptárban, hanem egy riasztó tünete annak, hogy bolygónk ökológiai egyensúlya egyre inkább felborul” – figyelmeztetnek.
Mint írják, a tendencia aggasztó: az emberiség egyre gyorsabban éli fel a bolygó természetes erőforrásait, miközben épp azok a rendszerek – az erdők, vizek, talajok és ökoszisztémák – roppannak meg, amelyek fenntartható életünk alapjait jelentik.
A változáshoz rendszerszintű döntésekre és tettekre lenne szükség, az egyének pedig fontos szerepet játszanak abban, hogy választásaikkal erősítsék és előmozdítsák ezeket a folyamatokat – emelik ki.
Hangsúlyozzák: a jelenlegi túlfogyasztás fő hajtóereje a termelési és fogyasztási rendszerek fenntarthatatlansága. A kormányok, vállalatok és más döntéshozók felelőssége kulcsszerepet játszik abban, hogy most ennyire rossz irányba haladunk.
Hozzáteszik: a számos elhibázott döntés és a felelőtlen fogyasztás, átgondolatlan tájhasználat miatt Magyarországon is egyre súlyosabb kihívásokkal néznek szembe a természeti rendszerek és erőforrások.
A vizes élőhelyek kiszáradása, a mezőgazdasági túlhasználat, a védett erdőkben is lehetővé váló fakitermelés és más fenntarthatatlan gyakorlatok egyre nagyobb nyomás alá helyezik a hazai ökoszisztémákat – írják.
Mindeközben a klímaváltozás hatásai is mind kézzelfoghatóbbak: az aszályos nyarak, extrém viharok és a természetes élőhelyek csökkenése mind figyelmeztetnek arra, hogy változtatnunk kell – hangsúlyozzák.
A közleményben idézik Fehér Zoltánt, a WWF Magyarország természetvédelmi vezetőjét, aki kiemelte: ha nem változtatunk, 2050-re már az év első felében felélhetjük a Föld egy évre elegendő erőforrásait.
Egy ilyen jövőben a természet csak halvány emléke lesz önmagának: termőtalajaink még inkább kimerülnek, természetközeli élőhelyeink tovább darabolódnak és elszegényednek, a veszélyeztetett fajok állományai pedig folyamatosan csökkennek, számos faj végérvényesen eltűnhet.
“Közben tovább halmozódik a rövid életű, feleslegesen gyártott termékekből származó hulladék, amely akár évszázadokig is velünk marad. Ez nem csupán környezeti, hanem súlyos társadalmi és gazdasági válságot is előrevetít – élelmiszer-ellátási zavarokkal, vízhiánnyal és egészségügyi kockázatokkal” – figyelmeztet Fehér Zoltán.
A téma a szakértő szerint prioritásként kezelendő.
“A változáshoz bátor döntésekre és hosszú távú tervezésre van szükség, valamint arra, hogy a természetes rendszerek védelmét prioritásként kezeljük” – írják a WWF Magyarország közleményében.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette