Minden vármegyében legyen elérhető áldozatsegítő központ 2025 végére, ez az Igazságügyi Minisztérium célja – közölte Király Nóra miniszteri biztos a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatóján hétfőn Budapesten.
Az áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos kiemelte, hogy 2020-ban indult el Magyarországon az áldozatsegítő rendszer kiépítése, azóta 17 áldozatsegítő központ, négy áldozatsegítő pont, illetve egy éjjel-nappal, ünnepnapokon és hétvégén is hívható áldozatsegítő vonal létesült.
Kijelentette: a Tuzson Bence igazságügyi miniszter által vezetett tárca célja, hogy a jövő év végére minden vármegyében elérhető legyen áldozatsegítő központ.
Évente 30 ezer ember kap segítséget az áldozatsegítő központokban – mondta a miniszteri biztos, hozzátéve, hogy ez szakemberek által adott pszichológiai, jogi, illetve szükség esetén a kormányhivatalok által nyújtott azonnali pénzügyi segítséget jelent.
Király Nóra elmondta, hogy az áldozatsegítő rendszer egyik kiemelt feladata a nők, a gyermekek elleni, illetve a kapcsolati erőszak áldozatainak megsegítése. Indoklásként hozzátette, hogy ezekben az esetekben sokszor rejtve marad a fizikai, lelki erőszak, az áldozatok szégyellik, félnek, és nehezen mernek segítséget kérni, ráadásul mindez sokszor egzisztenciális kiszolgáltatottsággal is jár.
“Az állam segítő kezet nyújt mindenkinek, aki bármilyen áldozattá válik, a mai napon pedig különösen fontos, hogy felhívjuk arra a figyelmet, hogy mindenki, aki kapcsolati erőszak áldozatává válik, az áldozatsegítő központokon keresztül segítséget kaphat”– mondta.
Az ENSZ Közgyűlése 1999-ben nyilvánította november 25-ét a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává.
“Ebből az alkalomból az Igazságügyi Minisztériumot lila fénybe öltöztettük, ezzel is felhívva a figyelmet az ügy fontosságára” – közöte Király Nóra.
A minden nap 24 órán át üzemelő áldozatsegítő segélykérő vonal a 06 80 225 255-ös számon hívható.
(MTI)
Fotó: illusztráció