Magyarország Európai Uniós soros elnökségi programja, azon belül a versenyképességi program állt a fókuszában annak az előadásnak, amelyet Dr. Bóka János európai ügyekért felelős miniszter tartott az SZTE-n megrendezett Európa-tanulmányok Hálózat konferenciáján.
Az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma a kezdetektől támogatta az Európa-tanulmányok Hálózat projektet és mindaddig, amíg a kezdeményezést szükségesnek érzi, addig támogatni is fogja a jövőben. A konferencia apropóját az adja, hogy év végéig Magyarország az Európai Tanács soros elnöke.
– Örömmel láttam, hogy a magyar elnökség prioritásai jórészt visszaköszönnek a konferencia szekcióiban. Minden olyan diskurzus, ami az elnökségi prioritásokhoz közvetve vagy közvetlenül kapcsolódik, hasznos és a mi munkánkat segíti. Nekem, mint európai ügyekért felelős miniszternek a Hálózattal kapcsolatban vannak mélyebb, stratégiai megfontolásaim is. Úgy gondolom, hogy ez a kezdeményezés kifejezetten jó. Azon felül, hogy tudományszervezési szempontból igyekszik lebontani azokat a silókat, amelyek a különböző tudományterületeken, de az Európai Unióval és az Európai integrációval foglalkozó kutatók között húzódnak. Azt szeretném kérni, hogy az Európa-tanulmányok Hálózat járuljon hozzá az európai politikai diskurzus felszabadításához – hangsúlyozta a miniszter.
Dr. Bóka János jogi diplomáját 2001-ben a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte meg. 2005 és 2006 között mesterképzésen vett részt a brüsszeli Vrije Universiteiten. 2013-ban a Szegedi Tudományegyetemen PhD-fokozatot szerzett. Az SZTE-n 2001 és 2003 között tanársegédként dolgozott az Állam- és Jogtudományi Kar Nemzetközi jogi és Európa-jogi Tanszékén. 2009-től tanársegédként, majd 2011 és 2016 között adjunktusként dolgozott a szegedi jogi karon.
A miniszter a konferencia résztvevőit arra biztatta, hogy kutatásaik során intézményi és tagállami szereplők sokaságával beszéljenek, fejlesszék kapcsolataikat minden irányban, hogy a jelenleg tapasztalható, európai politikai narratívák kritikusaivá, a politikai narratívákon felülemelkedő személyekké válhassanak. Abban azonban szerinte mindenki egyetért, hogy Európa versenyképességével baj van, ennek hatásait a tagállamok már saját területükön is tapasztalják.
– Elképzelhetőek olyan esetek, amikor az európai politikai porondon használható opciók kidolgozásában vesznek részt az Európa-tanulmányok Hálózat tagjai. Az első input az lesz, hogy mi az, ami szükséges a versenyképesség javításának érdekében. A politikailag lehetséges ötletek megvalósításában a tudomány segítségére számítok – hangsúlyozta a miniszter.
Dr. Bóka János többször hivatkozott a „Budapesti Nyilatkozatra”, amely megtestesíti a tudományos dilemmákat is, amelyekkel Európának szembe kell néznie. A dokumentum alapján a versenyképesség valamennyi területén vannak problémák. Hasonlata alapján a „Budapesti Nyilatkozat” olyan, mint amikor a Titanic kapitánya leszólt a gépházba, hogy baj van. Az európai politikai vezetők reakciója a nyilatkozatra fogja meghatározni Európa jövőjét.
A konferencián elhangzott, hogy a versenyképesség nem kizárólag gazdaságpolitikai kérdés, hanem minden területet érint. Éppen ezért az Európa-tanulmányok Hálózat szerepe a jövőben még fontosabb lesz. A miniszter kifejezte reményét, hogy a konferencia nem egyszeri alkalom, egyben megköszönte a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek, hogy elvállalta a következő tanácskozás házigazdájának szerepét.
(SZTE)
Fotó: Frank Yvette