Egy gyógyult kisbeteg kacaja, egy apró kéz szorítása, vagy egy aggódó szülő megkönnyebbült sóhaja mindennél többet ér. Ezekért a pillanatokért érdemes küzdeni, ezért dolgozik nap mint nap Dr. Miszlai Ádám. Az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika csecsemő- és gyermekgyógyász rezidense elhivatott gyógyítóként áll a legkisebbek mellett, és ez a hivatástudat idén a K&H jövő gyógyítói zsűridíját is meghozta számára. Az elismerést olyan fiatal gyermekorvosok kaphatták meg, akik szívvel-lélekkel végzik munkájukat, mely során az orvostudomány legújabb vívmányait is sikeresen alkalmazzák. Dr. Miszlai Ádám számára a gyógyítás nemcsak egy szakma, hanem küldetés is – pályájáról, motivációiról és az elismerésről ő maga mesélt nekünk.
Azokat díjazták, akik teljes odaadással gyógyítanak
A K&H jövő gyógyítói díjra a 40 év alatti, Magyarországon gyermekeket gyógyító, szakvizsgával már rendelkező vagy még szakvizsga előtt álló orvosok pályázhattak. A zsűri a pályázók közül választotta ki azokat a gyermekgyógyítókat, akik elnyerték a zsűri vagy a média különdíját. Rajtuk kívül a nagyközönség is kiválaszthatta kedvenc gyermekorvosát a tavaly decemberi közönségszavazáson. Három kategóriában szavazhattak a jelöltekre: házi gyermekorvos, gyermekgyógyító szakorvos, gyermekgyógyító rezidens.
Dr. Miszlai Ádám számára maga a jelölés is nagy elismerés volt, hiszen látva elhivatottságát saját kollégái nevezték be a versenyre, s tartották érdemesnek a jövő gyógyítója megtisztelő címre. A fiatal orvos 2018-ban végzett az SZTE Általános Orvostudományi Karon. Sosem volt kérdés számára, hogy orvos lesz, már a középiskoláját is ennek megfelelően választotta ki. Mint mesélte, akkoriban gyakran önkénteskedett különböző gyermektáborokban, melyek során kiderült, remekül megtalálja a hangot a legkisebbekkel. Ez akkora hatással volt rá, hogy eldöntötte, orvosként a gyermekek gyógyításának szenteli magát, hogy minél több apróság arcára visszatérjen a mosoly, és újra boldog, teljes életet élhessenek.
Személyes sorsa ösztökélte az innovatív megoldásokra a gyógyászatban
Mivel a K&H mindig is támogatta az innovatív megoldásokat, e verseny kapcsán is arra ösztönözte a pályázókat, hogy munkájuk során új, előremutató terápiákat alkalmazzanak, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a gyermekgyógyászat fejlődéséhez, s a gyermekek mind fizikai, mind pszichikai egészségének elősegítéséhez. Mint Dr. Miszlai Ádám felidézte, a leginnovatívabb megoldás, amit orvosként nap mint nap használ, nem is annyira választás kérdése volt számára, sokkal inkább szükségszerű. E nélkül azonban nem lehetett volna belőle orvos. Az évek során a bal fülére fokozatosan elvesztette a hallását, és mire végzett az egyetemen, már egyáltalán nem hallott vele. Kérdések és kételyek emésztették az akkor még fiatal orvostanhallgatót. Hogyan lesz belőle így gyermekgyógyász, egyáltalán hogyan fog használni egy fonendoszkópot?
Szerencsére kétségei soha nem akadályozták őt céljai elérésében, s mire végzett az egyetemen, megszületett a megoldás is problémájára. Bal füléhez beültettek egy úgynevezett cochleáris implantátumot, mely segítségével a hallás szabadsága elérhetővé vált számára. Mindennapi munkájához azonban önmagában az implantátum még nem elegendő: Dr. Miszlai Ádám ezért egy speciális, digitális fonendoszkópot használ. Ez az eszköz felerősíti, vizualizálja és rögzíti a testhangokat, így segít a hallássérült orvosoknak a pontos diagnózisban. Ugyanakkor csatlakoztatható hallókészülékhez vagy okoseszközhöz, valamint kiszűri a háttérzajt, ezzel is megkönnyítve a betegvizsgálatot.
![Borítóképen: Dr. Miszlai Ádám, az SZTE GYyermekklinika rezidense, a K&H jövő gyógyítói zsűridíjasa. Fotó: Kovács-Jerney Ádám](https://debreceninap.hu/media/41/82/18/kja___number_1329-580x386.jpg)
A jövő kulcsa a gyermekgyógyászatban: szemléletváltás és eszközfejlesztés
Dr. Miszlai Ádám azt is részletezte, jelenleg szemléletváltás folyik a gyermekgyógyászatban. A klasszikus vizsgálatok – mint a fül, a torok és az orr vizsgálata – mellett egyre nagyobb szerepet kap a sürgősségi szemlélet a súlyos állapotú gyermekek ellátásában. „Ez utóbbi talán még a mindennapi gyakorlatban nem annyira elterjedt. A gyereksürgősségi szemlélet egy másfajta betegvizsgálatot takar. Ezt a látásmódot szeretném a jövőben propagálni, akár kollégák körében is” – ismertette a gyermekgyógyász a jövőre vonatkozó tervét. Nem véletlenül indult el az innováció terén ebbe az irányba, Miszlai doktor ugyanis most fog szakvizsgázni, választott szakterülete pedig pont e fajsúlyos témához kapcsolódik. A rezidens ugyanis a sikeres számadást követően gyerek sürgősségi szakorvos lesz. Mint elárulta, tapasztalatai szerint e szemléletmód egyre több befogadó fülre talál az orvosok körében, a legtöbben nyitottak a változásra, az innovatív megoldások bevezetésére.
„A mindennapi gyógyítás során egyre többet használunk ultrahangos készüléket. Amit eddig csak fonendoszkóppal hallgattunk, vagy röntgensugárral láttunk, most az ultrahang könnyebbé és kényelmesebbé tette ezeket a vizsgálatokat. Egyre kevesebbszer kell vért venni a gyermektől, egy ujjbegyes szúrásból egyre több mindent meg tudunk vizsgálni. Állandóan fejlődni kell. És az innovatív megoldások sora várhatóan a jövőben csak bővülni fog” – mondta el, hozzátette, ezért volt több szempontból is célravezető a K&H jövő gyógyítói díj budapesti átadója, hiszen az elismerésen felül ez kitűnő alkalom volt a szakmai kapcsolatok építésére, illetve új, innovatív módszerek megismerésére is.
Bizalom és biztonság
Dr. Miszlai Ádám egy történeten keresztül mutatta be, milyen hatékony lehet az innováció az orvoslásban. „Egy lázas, köhögő kisgyermek érkezett hozzám, akinél felmerült a tüdőgyulladás gyanúja. A baj csak az volt, hogy rettenetesen félt az orvosoktól – annyira, hogy még a háziorvosánál sem hagyta magát megvizsgálni. Hiába próbáltam minden trükköt bevetni, csak sírt és tiltakozott. Ekkor eszembe jutott a digitális fonendoszkópom, ami vezeték nélküli és teljesen mobil. Egy pillanat alatt sikerült megfordítanom a helyzetet: az eszközt az édesanyja kezébe adtam, és ő végezte el a vizsgálatot, miközben én a háttérből irányítottam. Az innovatív technológiának köszönhetően tökéletesen hallottam mindent, még méterekről is. A kisfiú végül megnyugodott, hiszen az anyukája vizsgálta, én pedig pontos diagnózist tudtam felállítani. Ez volt az a pillanat, amikor úgymond a hátrányból előnyt tudtam kovácsolni” – mesélte el.
Vannak nehéz pillanatok, de csodálatos gyógyulások is. Ezek a sikerélmények rengeteg erőt adnak az orvosnak, hogy megbirkózzon a lelkileg megterhelő helyzetekkel, miközben szilárd támasza marad a kisbetegek családjának. Mint Dr. Miszlai Ádám hangsúlyozta, a gyógyulás során nemcsak az orvos, hanem a szülők hozzáállása is kulcsszerepet játszik. Éppen ezért a szakember feladata nem csupán a kezelés, hanem az is, hogy a szülőket végigkísérje, ha kell, megnyugtassa gyermekük gyógyulásának útján. Ez rendkívül fontos, hiszen Dr. Miszlai Ádám tapasztalatai szerint, ha a szülő magába fordul, az kihat a gyermek gyógyulására is. „Ebben a helyzetben adni kell nekik egy lökést, ki kell őket mozdítani a letargiából. Ilyenkor igyekszem pozitív irányba terelni a gondolataikat” – árulta el a gyermekgyógyász, aki vallja, a gyógyítás alapja a bizalom. Ezért is hangsúlyos az őszinteség. Ha fájni fog, nem szabad azt mondani a gyereknek, hogy nem fog fájni. Ha az orvos, vagy akár a szülő megpróbálja szépíteni a valóságot, a gyermek, amikor megérzi a fájdalmat csalódni és félni fog az orvostól, és oda a bizalom is iránta.
![Borítóképen: Dr. Miszlai Ádám, az SZTE GYyermekklinika rezidense, a K&H jövő gyógyítói zsűridíjasa. Fotó: Kovács-Jerney Ádám](https://debreceninap.hu/media/41/82/19/kja___number_1369-580x386.jpg)
Meghatározó élmények, melyek akár egész életükben elkísérnek egy gyermeket
Ahhoz, hogy kialakuljon a megfelelő kapcsolat az orvos, a beteg és a szülő között, az orvos empátiája és határozott fellépése is elengedhetetlen. A szülő és a gyermek így érzik, hogy jó kezekben vannak. A feszültség oldására több módszer is létezik. Az egyik, hogy a gyermeket nem szabad feleslegesen elszakítani a szülőtől. Ezért, ahogy a gyermekgyógyász magyarázta, a legtöbb vizsgálat során a szülő jelen lehet. A vizsgálatok többsége az anyuka ölében is elvégezhető, ami mindkettőjüket megnyugtatja, segítve a vizsgálat sikerességét. A másik, hogy az orvos bevonja a szülőt a gyógyításba, például több lehetőség esetén az édesanya vagy édesapa dönthet a megfelelő kezelés kiválasztásáról. Nagyon fontos a folyamatos tájékoztatás, így a szülő nem veszti el teljesen a kontrollt a nehéz helyzetekben. Ez a módszer igen hatékonyan segítheti a gyógyulást.
Ugyanakkor a biztonság érzését is nagyon fontos kialakítani a gyermekben. Ezért, hogy otthonosabbá, a legkisebbek számára barátságosabbá tegyék az osztályt, színes képek díszítik az ambulancia falait, játékok várják a gyerekeket, illetve a klasszikus fehér köpeny helyett mintás, mesefigurás köpenyt hordanak az orvosok. Miszlai doktor, hogy oldja a feszültséget a kis betegekben, meg szokta nekik mutatni fonendoszkópját is, ami világít és gombok vannak rajta, így remekül eltereli a vizsgálatról a picik figyelmét.
A gyermekek orvosi élményei mély nyomot hagyhatnak későbbi felnőtt életükben, legyenek azok pozitívak vagy negatívak. Sőt, a szülő korábbi orvosi tapasztalatai meghatározóak abban, milyen hozzáállással fordul gyermekével az orvoslás felé. Ha a szülő szorong vagy fél, ez a félelem könnyen átragadhat a gyermekre is. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy egy orvosi vizsgálat mindig bizalommal teli, támogató légkörben történjen, ahol az együttérzés és a nyugodt kommunikáció áll a középpontban. Így a gyermekek és szüleik is biztonságban érezhetik magukat, és könnyebben végigjárhatják a gyógyulás olykor rögös, de reményteli útját.
(SZTE)
Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám