A radiológiában használt gyógyszereket előállító üzemet alakít ki az SZTE

Egyetem

Ciklotron technológiával a radiológiában használt gyógyszereket előállító üzemet alakít ki a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) – közölte Rovó László rektor kedden a beruházás alapkőletételén.

Az orvosprofesszor elmondta, a modellváltó egyetemeknek lehetőségük van arra, hogy önállóan cselekedjenek. A rektor emlékeztetett arra, a közelmúltban nyílt meg az intézmény saját forrásból kialakított új szívkatéteres laboratóriuma. Ahogy az új labor, a tervek szerint az egy év múlva elkészülő, ciklotron technológián alapuló üzem is az egész régiót fogja szolgálni – emelte ki.

Fendler Judit, az SZTE kancellárja felidézte, az egyetem négy évvel ezelőtt, az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz projekt (RRF) pályázataira felkészülve kezdte el négy nagy értékű berendezés beszerzésének tervezését. Bár ez a pályázati forrás továbbra sem érhető el, a beruházások közül már van olyan, amely a megvalósulás fázisába jutott. Ha mégis hozzáférhetővé válnának ezek az uniós források, ez a fejlesztés elszámolható lenne annak terhére.

A szakember elmondta, az SZTE olyan beruházásokat valósít meg, amelyek egyaránt szolgálják az oktatás, a kutatás, a gyógyítás és a piaci hasznosíthatóság célját.

A mintegy 3 milliárd forintos fejlesztésnek köszönhetően az egyetem saját magának tudja majd előállítani a radiológiai gyógyszerkészítményeket, amelyekre jelentős a piaci igény a térség betegellátó intézményei részéről is. Így a számítások szerint az üzem gazdasági szempontból önfenntartó lesz.

A kancellár közölte, az üzem építési munkálatainak kivitelezője az AC Komfort Kft., a berendezések szállítója pedig a GE Helatcare.

Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet vezetője kifejtette, az elmúlt évtizedben teljes egészében megújult az intézmény gépparkja és modern terápiás részleget alakítottak ki. A fejlesztéssorozat pedig a radiológiai gyógyszerkészítményeket gyártó üzemmel válik teljessé.

Az új üzemben hat-hét, elsősorban PET-CT-vizsgálatok során használt készítmény rutinszerű gyártása kezdődik majd el. Ezeket az egyetem korábban külső forrásból szerezte be, és akadt köztük olyan, amely nem volt folyamatosan elérhető – közölte a professzor.

Az üzemben gyógyszerkutatás is folyik majd, az új készítmények fejlesztésébe bevonják az egyetem gyógyszerész-, természettudományi és mérnöki karának szakembereit – mondta Pávics László.

(MTI)

Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám