Idén a Jakucs lett a legnépszerűbb középiskolai földrajzverseny a Kárpát-medencében. Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám

Idén a Jakucs lett a legnépszerűbb középiskolai földrajzverseny a Kárpát-medencében

Egyetem

Földrajzi tudás a fenntartható jövő szolgálatában: továbbra is népszerű a középiskolások körében a Szegedi Tudományegyetem Jakucs László Nemzetközi Földrajzversenye.

A tavalyi év után 2025-ben is az immár 14. éve rendezett Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzverseny volt a Kárpát-medence legnépszerűbb földrajzversenye. 100 magyarországi és határainkon túli (kárpátaljai és horvátországi) középiskola 916 tanulója vett részt az első, iskolai fordulón. Az online megmérettetésről csak minden hetedik, azaz a legjobb 132 tanuló jutott be a szegedi döntőbe. A megnyitón a rendező Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék tanszékvezetője, Dr. Sipos György üdvözölte a jelenlévőket, köztük a verseny névadója, Jakucs László özvegyét, az idén 95 éves Marika nénit.

– Az idei verseny egyik különlegessége az volt, hogy soha ennyi résztvevője nem volt a szegedi döntőnek. Az idei év másik egyedi jellemvonása, hogy a szóbeli feladat során egy lehetséges fenntartható város tervét kellett bemutatni az „önkormányzat képviselőtestületének”, azaz a zsűrinek. A verseny során a középiskolások meg tudták mutatni a kreativitásukat és azt, hogy hogyan tudnak földrajzos szemlélettel, a természeti és társadalmi folyamatokat összekapcsolva megtervezni egy város fenntartható jövőjét – mondta a verseny szakmai vezetője, Dr. Szilassi Péter, az SZTE FFI docense.

A döntőben ehhez a témakörhöz és a középiskolai természetföldrajz tananyaghoz kapcsolódó online teszt, laboratóriumi feladatok és kreatív szóbeli feladatok révén mérték össze tudásukat a résztvevők. A versenyhez kapcsolódó színes kísérőprogramok a földrajzi ismeretek gyakorlati alkalmazási lehetőségeiről, a geográfus szakma műhelytitkairól, elhelyezkedési lehetőségeiről is képet kaphattak a résztvevők. A versenyhez kapcsolódó szakmai programok során a középiskolai tanulók megismerkedtek az Intézet földtudományi, földrajzi, környezetmérnöki képzéseivel, és hogy miként hasznosítható az egyetem falai között megszerzett tudás az olajbányászattól a geotermikus energia hasznosításán keresztül a természetvédelmen, a területfejlesztésen át az árvíz- és belvízvédelemig. A kétnapos rendezvényt követően, hála a versenyt támogató Szegedi Tudományegyetemnek, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Tehetségprogramjának, ajándékokkal és élményekkel gazdagon térhettek haza a résztvevők.

Egy XIV. Jakucs László Nemzetközi Földrajzverseny első 10 helyezettje:

Atlasz 2. Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium 1.
Eyjafjallajökull 1 Egri Dobó István Gimnázium 2.
Vörös törpék Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium 3.
meóta Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 4.
Garen SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola 5.
Geoguessrs ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium 6.
Gödöllői Pelikánok Gödöllői Református Líceum Gimnázium 7.
A Rendszer Emberei Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 8.
JohannaBence Kecskeméti Bolyai János Gimnázium 9.
Geografía del Mundo Entero SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola 10.

(SZTE)

Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám