Szeged, SZTE, Állásbörze, TIK, egyetem

Több mint 60 kiállító várta a hallgatókat az SZTE Tavaszi Állásbörzén

Egyetem

Immár 29. alkalommal rendezték meg április 29-én az SZTE Tavaszi Állásbörzét, amely egyben az egyetem 49. állásbörzéje volt. A Dél-Alföld legnagyobb karriereseményeként számon tartott SZTE Karriernapokon a Szegedi Tudományegyetem hallgatói első kézből ismerhették meg a régió vezető munkaadóit. A rendezvényen több mint 60 kiállító várta az érdeklődőket, akik a nap során olyan gyakornoki helyeket fedezhettek fel, ahol tudásukat valós, gyakorlati tapasztalatokkal bővíthették, vagy akár álmaik munkahelyére is rátalálhattak.

A régió vállalkozásai is számítanak az SZTE friss diplomásaira a munkaerőpiacon

Prof. Dr. Gellén Klára oktatási rektorhelyettes az esemény ünnepélyes megnyitóján elmondta, a Szegedi Tudományegyetem értékrendjével és küldetésével összhangban áll, hogy támogassa azokat az álláskeresőket, akik arra törekednek, hogy kiváló hazai és nemzetközi vállalatoknál építsenek karriert. Mint a rektorhelyettes kiemelte, kiváló cégekből pedig nincs hiány: kis- és középvállalkozások, multinacionális cégek, közigazgatási szervek, regionális és országos vállalatok is helyet kaptak a kiállításon. Az SZTE egyik fontos célkitűzése, hogy partnereitől folyamatos visszajelzéseket kapjon, és az ezekből származó tapasztalatokat beépítse képzéseibe.

„Arra törekszünk, hogy képzéseink minél inkább gyakorlatorientáltak legyenek, és olyan friss diplomásokat bocsássunk ki, akik rugalmasan tudnak alkalmazkodni a munkaerőpiaci feltételekhez” – közölte Prof. Dr. Gellén Klára.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Szegedi Tudományegyetem kiváló kutatóműhely is, az elért kutatási eredményeket pedig beépítik a mindennapi életbe. Nem csupán az oktatásba, hanem a partnerekkel kiépített kapcsolatrendszerbe is.

„Éppen ezért nagyon fontos a Rheinmetall és a BYD Szegedre érkezése, hiszen ott is tudjuk kamatoztatni ezeket az eredményeket, és a cégek is számítanak arra, hogy a jövőben az SZTE-n végzett fiatalokat foglalkoztassák” – fogalmazott a rektorhelyettes.

Idén a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal vehette át az SZTE Alma Mater presztízsdíjat

A megnyitó egyik kiemelt pillanata volt, amikor az SZTE Tavaszi Állásbörze hagyományai szerint átadták az SZTE Alma Mater presztízsdíjat. A díjjal azokat a szervezeteket ismerik el, amelyek kiemelkedő módon támogatják az SZTE közösségét és hallgatóit. Idén a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal nyerte el a díjat. Az elismerést Dr. Salgó László Péter, a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal főispánja vette át Prof. Dr. Gellén Klára oktatási rektorhelyettestől, Prof. Dr. Görög Márta alumni ügyekért felelős rektori megbízottól, valamint Dr. Bene Tamás nemzetközi és közkapcsolati igazgatótól.

„Hosszú múltra tekint vissza a Szegedi Tudományegyetem és a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal együttműködése. Az évek során több jelentős közös sikert könyvelhettünk el. A jövőben szeretnénk folyamatosan fejleszteni ezt a szinergiát. Célunk megtalálni az élet minden területén azokat a pontokat, ahol a Szegedi Tudományegyetem és a Kormányhivatal sokat tud tenni egymásért és a közösségért is. Minden olyan kezdeményezést támogatunk, amely előremozdítja ezeket a célokat. Ugyanúgy, ahogy a közösségi programokban – mint a Kormányhivatal és az SZTE közös szervezésében megvalósult Ágota Futás során -, a szakmai programokban is keressük az együttműködési lehetőséget” – mondta el a díj átvételekor Dr. Salgó László Péter.

A Rackhost Zrt. kapta meg a kedvenc kiállító díját

A látogatói visszajelzések alapján egy cég minden állásbörze alkalmával megkapja a kedvenc kiállító díját. A 2024-es SZTE Őszi Állásbörze kedvenc kiállítójának a látogatók a Rackhost Zrt.-t választották. A szegedi székhelyű online infrastruktúra szolgáltató cég sales – és marketingvezetője, Felhő-Sebők Beatrix elmondta, az elismerés nagyon megtisztelő számukra. Büszkeségükre ez már a második alkalom, hogy elnyerték ezt a kitüntető címet. Mint a szakember elárulta, szakmai gyakornoki lehetőségekkel érkeztek most a Tavaszi Állásbörzére: IT és gazdasági területeken kínálnak gyakornoki lehetőségeket, de a cég nemzetközi terjeszkedésének köszönhetően már bölcsészek számára is vannak nyitott pozícióik. Őket szövegírói és fordítói gyakornoknak várják a vállalkozáshoz. Felhő-Sebők Beatrix abba is beavatott, hogy elsősorban olyan hallgatókat keresnek, akik motiváltak és lelkesek.

„Jól tudjuk, hogy az egyetemen megszerzett szakmai tudás mellett a hallgatók elsősorban nálunk sajátítják el a számunkra fontos gyakorlati ismereteket. Ha pedig lelkesek, nyitottak az új dolgokra, szívesen tanulnak, akkor ez kiváló alapot jelenthet ahhoz, hogy beletanuljanak azokba a folyamatokba, amelyekre nálunk szükség van” – mondta el Felhő-Sebők Beatrix.

A gyakornokok éles projekteken tesztelhetik tudásukat

Hasonló szempontok alapján választja ki gyakornokait a CAS Software Kft. is, amely korábban – 2011-ben és 2024-ben – is elnyerte az SZTE Alma Mater presztízsdíjat. Baka Endre, a cég műszaki igazgatója elmondta, elsősorban szoftverfejlesztő gyakornokokat keresnek, de juniorok, friss diplomások és tapasztaltabb fejlesztők jelentkezését is várják. Mint a műszaki igazgató beszámolt róla, a gyakornokok feladatát előképzettségükhöz mérten állítják össze. Először egy kisebb, betanuló projekten kezdik a munkát, majd ha azt sikeresen teljesítik, becsatlakozhatnak egy éles projekt fejlesztésébe is. Munkájuk során maximális támogatást kapnak a cég dolgozóitól: a projektekben végig egy mentor segíti őket.

„Nagyon jók a tapasztalataink: azt látjuk, hogy a hallgatók motiváltak, és örömmel élnek ezzel a lehetőséggel. A mentoraink támogatásának is köszönhetően többségük már néhány hónap alatt zökkenőmentesen beilleszkedik, és sokan közülük a gyakornoki időszak után is szívesen maradnának nálunk, amit örömmel fogadunk” – árulta el Baka Endre.

Sokat nyom a latba egy-egy cég nemzetközi háttere

Mint Dimák Andrea, a dán tulajdonú FirstFarms Hungary Kft. HR-munkatársa beavatott, gyakornoki programjukba ők is olyan hallgatókat keresnek, akik nyitottak az új ismeretekre, valamint az agrárszektorban szeretnének elhelyezkedni. Cégük telephelyein (Gádoroson, Orosházán, Telekgerendáson és Pusztaföldváron), mely elsősorban sertéstenyésztéssel és növénytermesztéssel foglalkozik, rendkívül modern technológiát alkalmaznak, így a hallgatók friss, naprakész tudást és releváns szakmai tapasztalatot szerezhetnek a náluk töltött idő alatt. Dimák Andrea kiemelte, meglátása szerint a hallgatók cégválasztásában nagyot nyom a latba, ha az adott vállalkozás nemzetközi háttérrel rendelkezik. Ezért is tartják fontosnak, hogy már a gyakornoki időszak alatt megmutassák, hogy náluk valóban hosszú távra lehet tervezni, itthon, de a későbbiekben akár nemzetközi szinten is.

Az SZTE Karrier Iroda előadásokkal segítette a hallgatók eligazodását a munkaerőpiacon

Az SZTE Karrier Iroda hasznos előadásokkal segítette a hallgatók első lépéseit a munkaerőpiac világa felé. A börzét megelőző napokban, április 24. és 29. között felkészítő programok sora várta az álláskeresőket: tanácsadások, interjúszimulációk, CV- és stíluskommunikációs tréningek, valamint angol nyelvű workshopok segítették a hallgatókat. A rendezvény napján pedig egész napos előadássorozat színesítette a programot. A résztvevők olyan témákban hallgathattak hasznos tanácsokat, mint a változásokhoz való alkalmazkodás, a bértárgyalás mestersége, vagy épp a külföldi karrierlehetőségek. A kiemelt témák között szerepelt a munka és magánélet egyensúlyának kérdése, valamint a leggyakoribb interjúszituációk kezelése.

Az Állásbörze kapcsán a SANSZ-iroda a megváltozott munkaképességűeknek tartott egy előadássorozatot. Baloghné Czirok Anikó, a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Osztály vezetője az állam szerepvállalásáról beszélt a megváltozott munkaképességűek támogatásában. Ennek során a szakértő tájékoztatta a jelenlevőket az érintettek lehetőségeiről. Gombosné Mile Anikó, a Szegedi SZEFO Zrt. rehabilitációs tanácsadója az akkreditált foglalkozási rehabilitációs munkáltató szervezetekről tartott előadást, melyek jogszabályilag ellenőrzött körülmények között, sok segítő szolgáltatással kínálnak munkát a megváltozott munkaképességű személyeknek. Végül két kerekasztal-beszélgetésre került sor az SZTE-n munkát vállaló fogyatékossággal élők történeteiről, illetve lehetőségeikről.

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette