Szeged, október 6., megemlékezés, Aradi vértanúk tere, koszorúzás, mécses, Kovács Tamás

Az Aradi vértanúkra emlékeztek Szegeden – képgaléria

Helyi hírek

2024. október 6-án, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata az Aradi vértanúk emléknapja alkalmából ünnepi megemlékezést tartott. Az esemény Batthyány Lajos, egykori miniszterelnök szobrának megkoszorúzásával kezdődött, majd ugyancsak koszorúkat és mécseseket helyeztek el az Aradi vértanúk terén, ahol ezt követően beszédet mondott Dr. Kovács Tamás, alpolgármester.

A központi megemlékezés előtt, a szegedi önkormányzat nevében Dr. Kovács Tamás alpolgármester és Martonosi Éva jegyző koszorút helyezett el a Dóm téri Nemzeti Emlékcsarnokban Batthyány Lajos szobránál. Ezt követően az Aradi vértanúk terén az 1848–49-es Polgári Forradalom és Szabadságharc tizenhárom hős tábornokának és az első felelős magyar kormány mártír miniszterelnökének tiszteletére ugyancsak koszorúkat helyeztek el és mécseseket gyújtottak, majd Dr. Kovács Tamás, alpolgármester mondott emlékbeszédet – írta meg a szeged.hu.

– A halálos ítéletek végrehajtásával a Habsburg Birodalom azt kívánta elérni, hogy megtörje a magyar szabadságvágyat, és elrettentse mindazokat, akik a nemzet függetlenségéért küzdeni merészeltek. Az aradi tábornokok azonban nem csupán vértanúk lettek. Halálukkal örök példát adtak a magyar nemzetnek: a haza iránti hűség, a kitartás és a szabadság szeretete olyan értékek, amelyekért az életüket is hajlandók voltak feláldozni – kezdte megemlékezését az alpolgármester.

Kovács Tamás elmondta, Batthyány Lajos és az aradi tizenhármak ma is a magyar nemzet lelkiismeretének élő alakjai. Az ő áldozatuk emlékeztet bennünket arra, hogy a szabadság és a függetlenség nem magától értetődő jog, hanem olyan kincs, amelyért időről időre meg kell küzdeni. A hős honvédtábornokok helytállása és áldozatvállalása arra is figyelmeztet, hogy bármilyen sötét is a jelen, bármilyen kegyetlen is az elnyomás, a nemzet ereje és hite legyőzhetetlen, ha összefogás és bátorság vezeti.

– Szeged a szabadságharc egyik legelhivatottabb városaként állt ki a forradalom ügye mellett. Városunk volt a forradalmi kormány utolsó székhelye, a magyar szabadságharc utolsó reményének otthona. Szeged népe mindig kiállt a szabadság eszméje mellett, és ma is büszkén valljuk, hogy bár sokfélék vagyunk, sokféleképpen gondolkodunk, közösen tiszteljük az aradi vértanúk emlékét, hősiességüket, és az általuk képviselt értékeket, amelyek a mi korunkban is irányt mutatnak nekünk.

Kovács Tamás felhívta az emlékezők figyelmet arra, hogy az aradi vértanúk bátorsága és hite a nemzet öröksége, és a mi felelősségünk, hogy ezt az örökséget megőrizzük és továbbadjuk a következő nemzedékeknek. Az aradi vértanúk példája azt tanítja nekünk, hogy a legnehezebb időkben is van remény, ha összefogunk.

Egy nemzet ereje az összefogásban, az igazság iránti elkötelezettségben és a szabadság iránti olthatatlan vágyban rejlik.

– Batthyány Lajos és az aradi vértanúk áldozata legyen számunkra örök tanulság és példa, hogy a szabadságért mindig megéri küzdeni – mondta végül Kovács Tamás.

Szeged, október 6., megemlékezés, Aradi vértanúk tere, koszorúzás, mécses, Kovács Tamás
Dr. Kovács Tamás alpolgármester

Az ünnepi megemlékezés a Dankó Pista Nótakórus Nyugdíjas Egyesület műsorával folytatódott.

Ezt követően megkoszorúzták az Aradi vértanúk emlékoszlopát. Szeged város önkormányzatának nevében Kovács Tamás alpolgármester és Martonosi Éva jegyző helyezte el a hősök emlékműve előtt a hálás utókor koszorúját, majd az állami szervek, a fegyveres testületek küldöttei, valamint a pártok és civilszervezetek is koszorúzással és főhajtással fejezték ki tiszteletüket és megbecsülésüket hős forradalmár elődeink előtt.

(szeged.hu)

Fotó: Frank Yvette