A Bábszínházak világnapja alkalmából a Kövér Béla Bábszínház bábszínészei, ahogy eddig minden év március 21-én, idén is felkerekedtek és bábjaikkal végig masíroztak Szeged utcáin. Az itt élők délelőtt a Fekete Tiszával és a Tiszavirággal is találkozhattak a Belváros több pontján.
A Dugonics téren az óvodások és iskolások várták a Bábszínház különleges bábjait, a József Attila Tanulmányi és Információs Központnál pedig az egyetemistákat lepték meg az óriások, akiknek mottójuk: „A báb nem csak gyerekjáték!”
A figyelemfelkeltő óriásbábok egyúttal meg is szólaltatták a járókelőket és arra kérték őket, meséljék el, mi jut először eszükbe a bábról és a bábszínházról. Majd ezeket közösen papírra is vetették.
A Kövér Béla Bábszínház ma délután 16 órakor mutatja be legújabb előadását, melynek a PONT. Pont, mint te! címet adták.
Az előadás a legkisebbeknek szól, ami azt jelenti, hogy a 0-4 éves kor közötti gyerekeket várják. Az előadás körülbelül 25 perc, amit 20 perc szabad játék követ A csecsemőszínház Magyarországon sokáig nem volt elterjedt, a Szegedi Bábszínházban azonban már számos darabot adtak elő ebben a kategóriában.
– Nálunk Csöppségek színházának hívjuk a csecsemőszínházat. Ez egy norvég módszer, amit Novák Jánosék hoztak át a Kolibri Bábszínházzal Magyarországra, és most már mindenhol elterjedt. Pár hónapos kortól egészen 3-4 éves korig ajánlott. Olyan előadásokat igyekszünk most már létrehozni ebben a rendszerben, amik nem kimondottan egy plasztikus bábra épülnek, hanem inkább absztraktabb formákra, geometriai formákra támaszkodik – vagy a zene felől közelítünk. Tehát semmiképp nem egy erős dramaturgiai fonal van benne, semmiképp nem egy történetmesélést szeretnénk a színre vinni, hanem inkább atmoszférát, pici hangokat, játékokat megmutatni, amihez a gyerekek kapcsolódnak – nyilatkozta Kiss Ágnes, a Kövér Béla Bábszínház igazgatója a sajtótájékoztatón, ahol az előadás legfontosabb tudnivalóit ismertették, közölte a szeged.hu.
Az igazgatónő hozzátette:
– Ez az előadás például geometriai formákra épül, három különböző formára és két színre, a feketére és a fehérre. Készültek már ilyen gyerekkönyvek is, szinte minden gyerekkönyvkiadó csinál ilyen nézegető könyveket, amik ilyen formákra épülnek, és ezek nagyon jól fejlesztik a látást. Rá tud fókuszálni a gyerek a szemével, el tud távolodni ezektől a formáktól, erőteljesen meg tudja őket különböztetni a szín és az alak miatt, tudja őket követni, így erősödik a szeme. Nagyon erősen fejleszt, ebben a korban ez kell is. A gyerekeknek nagyon képi gondolkodásuk van, és közelebb áll hozzájuk ez a fajta nyelvezet, mint amikor egy konstruált, komplex figurát látnak. Bent ültem egy próbán, és annyira relaxált állapotban jöttem ki, hogy akár receptre írnám fel felnőtteknek is. Csodálatos volt! Remélhetőleg a nagymamák, nagyapák, édesanyák is így fognak kijönni, és azt mondják, még, még, még vissza akarnak jönni. Ez az előadás egy nagyon jó első közösségi élmény, és ahhoz, hogy a családi kultúrába beépüljön a színházlátogatás, ez egy tökéletes első találkozás a műfajjal és a színházzal – mondta.
Az előadást Spergel Anna rendezte, aki Rácz Mihállyal közösen viszi színpadra a darabot. A díszletek megtervezésében és elkészítésében Tóth Eszter és Tóth Andrea segédkezett, a zenét Frank Tamás írta.
(szeged.hu)
Fotó: Frank Yvette