A belgiumi Ypres (Ieper) városában megrendezett nemzetközi #GOV4PeaCE projekttalálkozón mutatták be eddigi eredményeiket a magyar projektpartnerek 2026. június 10. és 13. között. A rendezvényen a Mórahalom Városi Önkormányzat, a Meritum Kulturális és Közhasznú Egyesület, valamint a temesvári Várbástya Egyesület képviselői ismertették az elmúlt időszak fejlesztéseit és szakmai előrehaladását.
A több mint két éve zajló nemzetközi együttműködés elsődleges célja az első világháborús örökség és emlékezet megőrzése, valamint annak korszerű, 21. századi bemutatása. A projektpartnerek nem véletlenül találkoztak a történelmi jelentőségű belga városban, Ypres-ben, hiszen a szakmai programoknak a neves Flanders Fields Museum adott otthont.
Egyedülálló múzeumkoncepció a Dél-Alföldön
A találkozó egyik legfontosabb mérföldköveként a magyar résztvevők bemutatták azt a részletesen kidolgozott múzeumkoncepciót, amely egy kifejezetten az első világháborúra fókuszáló tematikus múzeum létrehozását alapozhatja meg Mórahalmon. Amennyiben a tervek megvalósulnak, ez lesz Magyarország legelső olyan intézménye, amely teljes egészében a „nagy háború” történetének és örökségének szenteli a kiállításait.
Digitális időutazás Szeged utcáin
A mórahalmi terveken túl a szakmai közönség megismerhette a már fejlesztés alatt álló, hiánypótló digitális túraútvonalat is. Ez a projekt Szeged azon első világháborús vonatkozású, ma is álló épületeit mutatja be, amelyek egykor katonai kórházként, laktanyaként vagy kaszárnyaként funkcionáltak. Az interaktív megoldás segítségével az érdeklődők és a diákok digitalizált archív felvételeken keresztül hasonlíthatják össze a történelmi helyszínek egykori és jelenlegi arculatát, így a kezdeményezés egyszerre szolgál turisztikai és oktatási célokat.
Erősödő határon átnyúló kapcsolatok
A #GOV4PeaCE projekt keretében a regionális együttműködések is új szintre léptek:
- Szeged és Temesvár: Jelenleg is egy közös, első világháborús tematikájú kiállításon dolgozik a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a temesvári Bánát Múzeum.
- Vajdasági partnerség: A vajdasági Zentával kialakított szoros együttműködés a jövőben újabb közös fejlesztések és kulturális projektek előtt nyithatja meg az utat.
A célegyenesbe fordul a projekt
A nemzetközi összefogás 2026 novemberében zárul. Az előttünk álló hónapokban a partnerek nem lassítanak: a megkezdett fejlesztések lezárása mellett egy nagyszabású hazai szakmai konferencia megszervezésén, valamint a szlovéniai nemzetközi projektzáró esemény előkészítésén dolgoznak tovább.
(Meritum Egyesület közleménye)
Fotó: Frank Yvette