Szeged, közgyűlés, városháza, Botka László

Nem tárgyalt a szegedi közgyűlés a BYD építményadó-mentességének megvonásáról

Helyi hírek

Nem vette napirendre a szegedi közgyűlés pénteki ülésén az építményadó-rendelet módosításáról szóló javaslatot, amely a BYD elektromosautó-gyártó cég kedvezményeinek megvonásával járna.

Fodor Antal (Összefogás Szeged Jövőjéért) képviselő javaslata alapján megszűnt volna a város területén a kormány által kijelölt kiemelt beruházási célterületeken működő vállalkozások ötéves adómentessége, illetve a kedvezmény, hogy azt követően az általánosnál jóval alacsonyabb, 800 forintos négyzetméterenkénti adót kell csak fizetni.

Botka László (Összefogás Szegedért) polgármester emlékeztetett, 2023-ban, még hónapokkal a BYD befektetési döntése előtt teljes egyetértésben határozott a közgyűlés arról, hogy egy Szeged határában kialakított 300 hektáros iparterületet adókedvezménnyel tesznek vonzóbbá.

A cégtől származó iparűzésiadó-bevétel nagyságrendileg magasabb lesz, mint az elengedett építményadó. A beruházásának köszönhetően már ebben évben 700 millió forint iparűzési-adóbevétel érkezik a város költségvetésébe, elsősorban a kivitelező kínai cégtől. Ezzel már jelenleg – a termelés megkezdése előtt – is a város legnagyobb adófizetője a vállalkozás – tudatta a politikus.

A közgyűlés döntése alapján az önkormányzat kérdéssel fordul a Gazdasági és Energetikai Minisztériumhoz, hogy a kormány és az autóipari vállalkozás között kötött szerződés alapján a kedvezmény megvonása jár-e kompenzációs kötelezettséggel és teremt-e reputációs kockázatot jövendőbeli befektetők felé.

Kovács Tamás (Összefogás Szegedért) gazdasági alpolgármester előterjesztése alapján döntöttek a közgyűlés tanácsnoki pozíciójának megszüntetéséről. A takarékossági indokkal benyújtott javaslat szerint a két tisztségviselő – Fodor Antal családpolitikai, szociálpolitikai és sportügyi feladatokért felelős, valamint Mihálik Edvin (Összefogás Szeged Jövőjéért) Zöld Város Programért felelős tanácsnok – és a munkájukat segítő titkárok éves bruttó tiszteletdíja a járulékokkal együtt 52 millió forint kiadást jelent az önkormányzatnak. Mihálik Edvin úgy fogalmazott, a Botka László irányította városvezetés a BYD-beruházást ellenző álláspontja miatt kezdeményezte pozíciója megszüntetését.

A képviselők döntöttek a gyermekétkeztetési díjak mintegy 15 százalékos emeléséről, úgy hogy azok a következő két évben már nem változnak. A közbeszerzésen kiválasztott Suli-Host Kft.-vel kötött szerződés alapján 2028 tavaszáig mindenhol bevezetik a szabadszedéses rendszert, augusztustól pedig az általános iskolások számára is elérhetővé válik a kétféle menü közüli választás, illetve a szülők kérhetnek gyermekük számára vegetáriánus, illetve sertéshúsmentes ételt is.

(MTI)

Fotó: Frank Yvette