A gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért és a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat elfogadása ellen tüntettek Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő felhívására kedden Budapesten.
Hadházy Ákos a Fővám terén tartott eseményen azt mondta, nem tudja, mikor kell eljönnie annak a pontnak, amikor mindenki rájön, hogy “ezek mindent meg fognak tenni, mindent meg mernek tenni”.
Olyan sokszor hallotta az elmúlt időszakban, hogy ezt, meg ezt nem merik megcsinálni, nem mernek elvinni ellenzéki politikust, nem merik elcsalni a választásokat – tette hozzá, megjegyezve, erről a törvényről is azt gondolták, “nem fogják megtenni”.
Úgy vélte, akik itt vannak a tüntetésen, azok tudják, hogy megteszik, nem nekik kellene elmondani, hanem azoknak, akik nincsenek itt.
A politikus megjegyezte, immár tizedik alkalommal demonstrálnak a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért, és addig nem hagyják abba, amíg ezt a “technofasiszta” jogszabályt, és “most már ezt az ellehetetlenítési törvényt” is nem vonják vissza.
Egy rendelet következtében a kínai arcfelismerő rendszert már nemcsak a tüntető ellenzékiekkel, hanem bármikor, bármilyen más szabálysértésnél használni lehet, ezzel szép csendben megvalósult 1984 Magyarországon, és mindaddig így is marad, amíg nem követelik ki a visszavonását – utalt a politikus George Orwell 1984 című regényére.
Hadházy Ákos ezúttal is kijelentette, Magyarországon szinte minden héten, szinte minden nap történik, vagy derül ki olyan botrány, amely miatt sok ezer embernek, vagy akár tízezreknek kellene az utcán tiltakoznia.
A képviselő ezek közé sorolta Polt Péter alkotmánybíróvá választását, a gyermekétkeztetés díjának a Kréta tanulmányi rendszeren keresztül történő fizetéséről szóló törvényjavaslatot, a Türk Tanács budapesti ülését, valamint a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot, amelyet “sajtógyilkos”, illetve “civilgyilkos” törvénynek nevezett. Polt Péterről azt mondta: legfőbb ügyészként mindent megtett, hogy “elsikálja a Fidesz legnagyobb disznóságait”.
Hadházy Ákos értékelése szerint a demonstrációknak van eredménye. Két hónap alatt nem aludt ki az ellenállás lángja, egy “teljesen ismeretlen egyetemista” által összehívott vasárnapi tüntetésen 30-40 ezren voltak, olyan művészek, civilek, akik korábban távol tartották magukat a politikától, már nem így tesznek, a megmozdulásokat már fiatalok is szervezik, tömegesen vesznek részt rajta, és “ettől ijed meg igazán a hatalom”.
Simkó Edit pedagógus azt mondta, a hatalom fél a gondolkodó polgároktól, a civilszervezetektől, a sajtótól, mindentől ami nincs a birtokában, ezért arra szólította fel a tüntetőket: mondjanak nemet a hatalomnak, vagy legalább ne szolgálják ki azt.
Heindl Péter jogász annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az Orbán-kormányok 2010 óta hozott “jogkorlátozásai” és “elnyomó intézkedései” mind azt célozták, hogy ne teljesülhessenek a szabad választás nemzetközi jogban meghatározott feltételei, így a rezsimet ne lehessen választáson megbuktatni, és ne lehessen akadálya a felhalmozott vagyon megőrzésének és gyarapításának. Hozzátette, a népakarat azonban érvényesülni fog, a legfontosabb a “szívós eltökéltség” annak demonstrálására, hogy a jogaikat soha nem adják fel.
Bojár Gábor vállalkozó az eseményen levetített videóüzenetében azt hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor 15 év alatt szisztematikusan lebontotta a fékek és ellensúlyok rendszerét, és az Európai Unióból is inkább kilép, minthogy a korlátokat elviselje, már csak néhány civilszervezet és a megmaradt független média jelent minimális kontrollt, és most ezt is eltörli.
“Minket az vigasztalhat, hogy ez már nem tarthat sokáig, egyre többet hibázik, és kritika nélkül még többet fog. Ki kell bírnunk, ki kell tartanunk” – fogalmazott.
Hadházy Ákos felolvasta Katus Eszter levelét, amelyben az Átlátszó munkatársa azt írta, úgy tűnik, véleményekre alapozva fognak újságírókat és civilszervezeteket listázni, büntetni, tönkretenni, miközben jogorvoslatra sem lesz lehetőségük.
Szalay Kriszta író, rendező mindenkit “tisztánlátásra és rálátásra” biztatva azt közölte, hogy nincs kétharmad, ez a hipnotizálás része, kétharmad a parlamentben van, és 135 ember áll az egyik oldalon, 9 millió 540 ezer a másikon. Arra szólított fel, hogy mindenki képviselje magát, mindenki kimondhatja, amit gondol, ami fáj.
Ariel B. Koch gyártásvezető, producer, forgatókönyvíró arról szólt, hogy a művészet megváltoztatja a jövőt, befolyásolja a hétköznapokat, és minden művész felelőssége a hazájában élők testi és lelki állapota. Úgy vélte, a hatalom fél a művészektől, mert hatást gyakorolnak a tömegekre.
Para-Kovács Imre újságíró azt hangsúlyozta, hogy a “leszámolási törvény célja a teljes magyar lakosság tájékozódásának ellehetetlenítése, jogaik érvényesítésének megakadályozása, egy Magyarország nevű siketszoba létrehozása, ahol csak az orosz propaganda harsog, meg a gazda számos hazudozásai péntek délelőttönként”. Szavai szerint csak és kizárólag a hatalmat, a “lopott vagyont”, a pozíciókat akarják megtartani.
“Félnek, tehát megfélemlítenek, csakhogy nekünk nincs okunk félni” – hangoztatta az újságíró.
Hadházy Ákos a Fővám téri demonstráció végén arra a kérte tüntetőket, sétáljanak át a Szuverenitásvédelmi Hivatal épülete elé. A tüntetők megpróbáltak átkelni Budára a Szabadság-hídon, de rendőrsorfal állta útjukat. Ezután a demonstrálók a Vámház körúton és a Múzeum körúton át a Deák Ferenc tér és a Parlament érintésével a Margit hídhoz vonultak, ahol ismét rendőrök állták el az útjukat. Hadházy Ákos itt bejelentette: nem tudnak elmenni a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz és a tüntetés véget ért, de legfőbb üzenetük változatlan: nem hagyják abba.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette