Ruszin-Szendi Romulusz Tisza Párt

Megszüntette a Honvédelmi Minisztérium Ruszin-Szendi Romulusz tartalékosi jogviszonyát

Ország

A Honvédelmi Minisztérium megszüntette Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök önkéntes tartalékosi jogviszonyát – erősítette meg a tárca a hvg.hu-nak. A döntést azután hozták meg, hogy a volt katona a Tisza Párt képviselőjelöltjévé vált – írta meg a 24.hu.

A minisztérium közlése szerint Ruszin-Szendi Romulusz sohasem Magyarország és a honvédség érdekeit képviselte, hanem saját politikai és személyes ambícióit helyezte előtérbe. Az önkéntes tartalékosi jogviszonya 2025. december 8-án szűnt meg.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter korábban már bejelentette szankciós intézkedését, azzal indokolva, hogy Ruszin-Szendi méltatlanná vált arra, hogy a Magyar Honvédség katonája legyen és veszélyes. Emiatt bontotta fel a tartalékosi szerződését, ami szerinte azt jelenti, hogy a rendfokozatát sem használhatja többé.

A miniszter már 2023-ban megszüntette Ruszin-Szendi hivatásos szolgálati viszonyát. A tartalékosi jogviszony törlése lényegében teljesen kiírta őt a honvédség kötelékéből, bár a rendfokozat-használat jogi helyzete nem teljesen egyértelmű. Ez az eset, amikor egy volt vezérkari főnököt teljesen “kiírnak” a seregből, 1990 óta még nem fordult elő.

A hvg.hu rákérdezett a HM-nél, hogy mi lett a miniszter korábbi bejelentésével, miszerint kezdeményezni fogja a volt vezérkari főnök havi 1,3 millió forintos állami juttatásának felülvizsgálatát. Ez a juttatás (honvédelmi szolgálati juttatás) megvonása komoly egzisztenciális kérdés, azonban a tárca nem adott választ a portál ismételt kérdésére.

A jogi helyzet azért ingoványos, mert ezt a juttatási formát a 2023-as “fiatalítási hullám” (amely több száz magas rangú katonát érintett) jogalapját adó, kormányzati intézkedés vezette be.

Ruszin-Szendit is az akkor érvényben lévő – és azóta hatályon kívül helyezett – jogszabály alapján mentették fel, mely a 45 évnél idősebb, 25 évnél hosszabb szolgálati viszonnyal rendelkező katonákra vonatkozott.

A jogszabályban eredetileg nem szerepelt olyan indok, ami alapján a szolgálati juttatás megvonható lenne (kivéve: a jogosult maga kéri, elhalálozás, öregségi nyugdíjkorhatár betöltése, vagy nyugdíj).

Az 52 éves Ruszin-Szendi esetében ezen feltételek egyike sem áll fenn.

A juttatás célja éppen az volt, hogy a kényszerűen eltávolított, karrierjük végét látó, 45 év feletti katonáknak jövedelmet biztosítsanak a nyugdíjig (ez az addigi illetmény 70%-a).

(24.hu)

Fotó: archív