Kutatás, kutató, labor

Az SZTE 15 kutatója nyerte el az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíját

Egyetem

A Szegedi Tudományegyetem 18 doktori iskolája közül idén az SZTE Kémia Doktori Iskola a legsikeresebb a Bolyai ösztöndíjasok képzőhelyeinek rangsorában. A teljesítményközpontú, magas presztízsű, a Magyar Tudományos Akadémia által 1997-ben alapított Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat 2026-ban az SZTE 15 ifjú tudósa kapta meg. Ezzel az eredménnyel az SZTE a hazai tudományegyetemek között a második legtöbb sikeres pályázatot benyújtó intézmény.

Az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülést segíti a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj. Idén a 766 pályázó 20 százaléka, összesen156 kutató ért el sikert. Az MTA 2026. június 12-én tette közzé a legújabb Bolyai ösztöndíjasok névsorát.

A Szegedi Tudományegyetemen dolgozó fiatalok közül 2026-ban 15 kutató folytathatja a munkáját a Bolyai ösztöndíj támogatásával. Ezzel az eredménnyel az SZTE a tudományegyetemek közül a második legtöbb sikeres pályázatot benyújtó intézmény.

Az SZTE új Bolyai ösztöndíjasainak névsora: Balog Ádám, Fodor Gergely, Kormányos Attila, Kristó Katalin, Mészáros-Molnár Kinga, Mitnyan Tibor, Nógrádi Bernát, Pajer Krisztián, Resál Tamás, Szabados János, Szerlauth Adél, Vágvölgyi Máté, Varga Norbert, Vedelek Viktor, Virágh-Homa Mónika.

Történész, gyógyszerész, fizikus, továbbá több biológus, orvos és vegyész is szerepel a listán. Közöttük nemzetközileg is jegyzett tudósok találhatók: egyesek már rangos folyóiratokban – például a Nature-ben – publikáltak, mások aktívan részt vesznek a tudomány népszerűsítésében.

Az SZTE nyertes kutatói az anyagtudomány; a fizikai és a műszaki kémia; az egészség-, az orvos- és a gyógyszertudomány; a genetika; a neuro- és a mikrobiológia; a történettudomány; valamint az űrfizika és csillagászat területét képviselik. Az érdeklődési területek az mRNS-alapú terápiáktól és a meddőség kutatásától kezdve, az önszerveződő nanoszerkezeteken és elektrokatalizátorokon át egészen a Habsburg–oszmán diplomáciatörténetig, illetve a kettőscsillagok világáig terjednek. A 15-ös csoporthoz kötődő PhD-dolgozatok közül a legkorábbin a dátum 2010-zel kezdődik, a két legújabb védés éve 2024.

A Szegedi Tudományegyetem 4 kari egysége – az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar, az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar – munkacsoportjaiban dolgoznak a 2026-ban Bolyai ösztöndíjat elnyert kutatók. A legsikeresebb az SZTE TTIK: az ottani Kémia Intézet 4, a Biológia Intézet 2, a Fizika Intézet 1 új Bolyai ösztöndíjast foglalkoztat.

Az SZTE doktori képzéseinek a minősége is jelentős szerepet játszik a sikerben. A Szegedi Tudományegyetem Doktori Intézet 18 doktori iskolája közül 2026-ban 8 képzőhelyről került ki az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjával is elismert 15 kutató. Négy ifjú tudós életrajzában szerepel, ezért a legeredményesebb műhely az SZTE Kémia Doktori Iskola.

(SZTE)

Fotó: illusztráció