A Magyar Orvosi Kamara február elsején új kampányt indított útjára, amelynek részleteiről február 5-én Álmos Péter, a MOK elnöke beszélt részletesen. A kampány elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet az egészségügy helyzetére – írta meg a 24.hu.
A MOK az elnök elmondása szerint összesen 350 plakátot készített és helyezett volna ki a közterekre, ám több cég közvetlenül a kampány kezdete előtt visszalépett, így csak 70 plakát kerülhetett az utcára. Írásbeli indoklásukban az érintett vállalkozások rajtuk kívül álló okot jelöltek meg – ismertette a Álmos Péter, a Mok elnöke február 5-ei sajtótájékoztatóján.
Majd elmondta: a MOK a Magyar Orvosok Szakszervezetével március 8-ra megmozdulást szervez, amelynek útvonalát és helyszínét egyelőre nem árulta el. Kiemelte: a demonstrációról értesítették a Magyar Gyógyszerészi Kamarát és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarát is.
A MOK azt kéri, a pártpolitikusok inkább maradjanak otthon.
Az elnök emellett a szerdai sajtótájékoztatón azt is közölte, három évtizede nincs érdemi reform az egészségügyben, az állam nem megfelelően biztosítja a forrásokat.
Elmondása szerint eddig a dolgozók vitték a hátukon az egészségügyi rendszert, de mostanra elfogyott az energiájuk. Folyamatos a frusztráció és a konfliktus, ezek ellen mindenképp tenni kell. Sok orvos úgy érzi, már nem tudják nyugodt lelkiismerettel kijelenteni, hogy jó ellátást képesek nyújtani. Hozzátette: a kamara eddig folyamatos erőfeszítéseket tett azért, hogy a kormány hallja meg a szakma hangját, de úgy tűnik, érveik nem igazán érvényesülhetnek. A most indult, pártpolitikától független kampány célja az, hogy már az idén plusz forrásokat kapjon az egészségügy a legkritikusabb területeken – írja a hírportál tudósításában.
Az alufinanszírozottság a számokban is megmutatkozik. Álmos Péter szerint a lakosság egy részének nincs foga, az öngyilkosságok száma nem csökken, rákos halálozásban pedig stabilan hozzuk a legrosszabb mutatókat az Európai Unióban. A siralmas adatok egyik oka, hogy a szükségesnél 2500 milliárddal költ kevesebbet az állam az egészségügyre, a másik pedig az emberek életmódja.
A Magyar Orvosi Kamara megállapítása szerint a magyar egészségügy nem felel meg egy közép-európai ország 21. századi kívánalmainak. Ezért a plakátokon kívül a Facebookon, a YouTube-on, az Instagramon és TikTokon is számokkal, és az egészségügy helyzetét bemutató adatokkal igyekszik sokkolni a lakosságot a február elsején indított társadalmi kampányában. A MOK szerint Magyarország egészségügyi rendszere jelenleg egyenetlenül és alacsony hatékonysággal, rossz finanszírozás mellett, elavult struktúrában működik, így nem járul hozzá megfelelően a lakosság egészségének megőrzéséhez.
A kamara célja elsősorban az állampolgárok egészségtudatosságának erősítése, másodsorban pedig egy jól működő állami egészségügyi rendszer kialakításának támogatása. A kamara akciója a KSH, az Eurostat és az OECD adatbázisaiban nyilvánosan hozzáférhető hivatalos adatokon alapul – osztotta meg a 24.hu.
A MOK által összegyűjtött, sokkoló adatok:
- Az uniós országok átlagosan a GDP 8, míg Magyarország kevesebb, mint 5 százalékát költi az egészségügyre.
- Az EU-ban Magyarország költ a legkevesebbet a betegeire: az egy betegre jutó átlagköltés Európában évi 3319 euró (nagyjából 1,3 millió forint), míg Magyarországon ez az összeg mindössze 1352 euróra (550 ezer forintra) rúg.
- Tíz magyar férfiból négy nem éri meg a nyugdíjat, egy magyar férfi pedig átlagosan 5,3 évvel él kevesebbet, mint európai társai.
- A magyarok halnak bele legnagyobb eséllyel a rákos megbetegedésekbe az egész unióban.
- Évente 60 ezer ember hal meg olyan okok miatt, amik hatékony szűréssel és kezeléssel elkerülhetők lennének.
- Évente 120 ezer forintot fizetünk zsebből a tb mellett az ellátásra, például a nem vagy csak részben támogatott gyógyszerek miatt, vagy azért, hogy a magánszektorban gyorsabban ellátáshoz jussunk.
A MOK szerint a háziorvosi rendszer válságos állapotban van: több mint 940 praxis betöltetlen, az alapellátók átlag életkora 60 év felett van, kevés a kompetenciájuk az orvosoknak, minden huszadik gyerek nem jut ellátáshoz.
A MOK szerint az ellátás javításához többek között az szükséges, hogy a politika prioritásként kezelje az egészségügyet, és a kormány évente a GDP 0,5 százalékával növelje az egészségügyi ráfordításokat, a szakmai kérdésekből vonuljon ki a pártpolitika, erősítsék meg a szűrést, a megelőzést, valamint a háziorvosi praxisokat.
A jobb egészségügyért kiálló kampánynak külön weboldalt is indítottak, ahol a valós helyzet feltérképezése mellett javaslatokkal is előálltak. Ez ide kattintva tekinthető meg.
(24.hu)
Fotó: illusztráció