A Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség 2025. március 11-én összügyészi értekezlet keretében értékelte a vármegyei ügyészi szervek elmúlt évben végzett munkáját, amelyen a Legfőbb Ügyészséget dr. Ibolya Tibor büntetőjogi legfőbb ügyész helyettes képviselte.
Az ügyészségek évente átnézik és összefoglalják az előző évi tevékenységüket, majd vezetőik beszámolnak kollégáiknak az elért eredményekről. A tegnapi napon megtartott rendezvény alkalmával dr. Kopasz Zsolt főügyész elmondta, hogy a 2024-es év bővelkedett nehézségekben: a főügyészségnek az ügyrendi, szervezeti változások mellett személyügyi kihívásokkal is szembesülnie kellett, ennek ellenére a szakmai munka magas színvonalát sikerült megtartani, amelyért köszönetét fejezte ki a szervezet dolgozóinak. A szakmai tudás bővítésének zálogát a folyamatos továbbképzésekben valamint a társhatóságokkal való, évek óta kiváló szakmai viszony ápolásában, annak további fenntartásában jelölte meg.
A büntetőjogi szakág szakmai tevékenységéről dr. Szanka Ferenc büntetőjogi főügyész-helyettes számolt be részletesen. Elmondta, hogy a regisztrált bűncselekmények száma Csongrád-Csanád vármegyében az elmúlt évben a korábbi adathoz képest 20 %-kal emelkedett, ezen belül is különösen a garázdaságok, közlekedési bűncselekmények valamint a lopások száma mutatott jelentős emelkedést. Hangsúlyozta a büntetőeljárási törvény nyújtotta lehetőségek alapján az eljárások gyorsítását célzó intézkedések, valamint a proaktív ügyészi szemlélet fontosságát. Beszámolójában kitért arra is, hogy a tavalyi évben költségvetési csalások kapcsán kötött egyezségek nyomán több, mint 1 milliárd forint vagyoni hátrány megtérülésében működött közre a főügyészség.
A közjogi szakág tavalyi munkáját dr. Herbel Krisztina közjogi főügyészhelyettes mutatta be. Kiemelte, hogy a jelentősen megváltozott jogszabályi környezet ellenére az ügyészek szakszerűen végezték a feladatukat a törvényességi ellenőrzési és magánjogi területen, a civil szervezetekkel, szabálysértési eljárások törvényességével kapcsolatban, valamint környezet-, természet- és fogyasztóvédelmi kérdésekben. Hangsúlyozta a szakág gyermekvédelmi területen kifejtett tevékenységének, törvényességi ellenőrzéseinek eredményeit is.
Dr. Ibolya Tibor legfőbb ügyész helyettes a vezetői beszámolókban elhangzottakkal egyetértett, a vármegyei ügyészségek munkája kapcsán köszönetét fejezte ki és gratulált annak színvonalához. Egyetértését fejezte ki a büntetőeljárás egyszerűsítésére és gyorsítására irányuló vármegyei gyakorlatot illetően. Felhívta a figyelmet arra a paradigmaváltásra, miszerint egyre nagyobb az online térben elkövetett cselekmények aránya, s a bűnözés terepévé egyre inkább a kibertér válik.
(Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség közleménye)
Fotó: Frank Yvette