Koronavírus-járvány

Elindult a MASZK 2.0 – Kutatás a járványmentes Magyarországért

Egyetem

Az Egyészségbiztonság Nemzeti Laboratórium kutatói elindították a Covid-19 járvány kezdetén megismert MASZK online járványkutatási kérdőív új változatát. Első változatához hasonlóan a MASZK 2.0 is a citizen science, vagyis az állampolgári tudománysegítés modelljén alapul. Dr. Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem matematikusa, a nemzeti laboratórium szakmai vezetője elmondta: a MASZK 2.0-n beküldött válaszok az aktuális felső-légúti járványok modellezését segítik.

Elérhetővé vált a MASZK 2.0 járványkutatási kérdőív (https://maszkmonitor.hu), amely önkéntes állampolgári közösséget toboroz annak érdekében, hogy a járványtani kutatások számára naprakész adatokat szolgáltasson. A MASZK 2.0 első verziója, a Magyar Adatszolgáltató Kérdőív (MASZK 1.0) a Covid-19 járvány kezdetén 300.000 felhasználó bizalmát nyerte el Magyarországon.

A MASZK 1.0 kérdőívet és a mögötte lévő adatfeldolgozást 2020 márciusában, még a lezárások hónapjai előtt három kutató hozta létre: Dr. Röst Gergely matematikus a Szegedi Tudományegyetemről, Dr. Koltai Júlia társadalomkutató a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpontból és Dr. Karsai Márton hálózatkutató, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetből; ma már mindhárman az Egyészségbiztonság Nemzeti Laboratórium járványmodellezési kutatásain dolgoznak.

Röst Gergely, az SZTE matematikusa, az Egyészségbiztonság Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője elmondta: a Covid-19 járvány elején felismerték, hogy a pandémiával kapcsolatos előrejelzésekhez a szokásos egészségügyi monitorozás mellett az emberek viselkedéséről is friss adatokra van szükség. Az összegyűlt adatokból a járvány alakulásának előrejelzése szempontjából pótolhatatlan adatbázis jött létre, amiből komoly tudományos publikációk születtek a legjobb folyóiratokban.

Az állampolgári önkéntes segítség a világjárvány utáni időszakban is hasznos a kutatóknak. Röst Gergely szerint megfigyelték például, hogy a Covid-19 pandémia óta más lett a szokásos felső légúti vírusok terjedési mintázata, mint a világjárvány előtt volt. Szokatlan időkben és mértékben okozott járványhullámokat az RSV, az influenza, de a baktérium okozta szamárköhögés is. A MASZK 2.0 kutatás többek között azt készül monitorozni, hogy a szezonális járványok korábbi rendje egy átmeneti időszak után új mederbe tér-e.

Koltai Júlia társadalomkutató szerint a MASZK 2.0 programba beküldött adatok jól kiegészítik a hagyományos egészségügyi megfigyelési rendszerek eredményeit, mivel az emberek viselkedésével, attitűdjeivel kapcsolatos információkat is gyűjtenek. – Megkérdezzük, hogy érzik magukat, milyen tüneteik vannak, a környezetükben hányan betegek, mennyi emberrel találkoztak. A hagyományos megfigyelési rendszerek eredményeivel együtt ez segítheti, hogy kövessük, merre tart a vírus terjedése a társadalomban. Az állampolgári segítséggel történő adatgyűjtés ugyanis naprakész, szinte valós időben tudjuk monitorozni a válaszadók reakcióit.

A MASZK 2.0-ban a kutatási céloknak megfelelő kérdőíveket indítanak majd az éppen vizsgált járványokról, és ezekben tesznek fel célzott kérdéseket, tájékoztatott Karsai Márton hálózatkutató, aki a MASZK 1.0 kérdőív adatmodelljének kidolgozása után a MASZK 2.0 fejlesztésében is részt vett.

A MASZK 2.0 adatgyűjtésének folyamata, valamint az adatokra épülő kutatás maga is a jelenleg Magyarországon elérhető legmagasabb szintű orvosetikai engedélyeztetésen ment át. A beérkező adatokat teljes mértékben titkosítottan tárolják az Egyészségbiztonsági Nemzeti Laboratórium egy védett szerverén. A MASZK 2.0 kutatói hangsúlyozzák, hogy a kutatás beérkezett adatai a járványmodellező csoportokat fogják segíteni, vagyis kizárólag tudományos célt szolgálnak.

A MASZK 2.0 eredményei az Egészségbiztonság Nemzeti Labor programjának részeként kapcsolódnak más kutatási programokhoz is. – A nemzeti labor kórházakkal, háziorvosi hálózattal is folytat együttműködő kutatásokat. Az állampolgárokkal együttműködő, úgynevezett citizen science kutatások közé tartozik a MASZK 2.0 mellett az Egészségbiztonság Nemzeti Labor által működtetett szúnyogmonitor (https://szunyogmonitor.hu/) és kullancsfigyelő (https://kullancsfigyelo.hu/) is.  Az egymást erősítő kutatási projektek biztosítják, hogy Magyarországnak meglegyen a tudományos felkészültsége a járványügyi vészhelyzetek kezelésére – hangsúlyozta Dr. Röst Gergely.

A MASZK 2.0 kutatással az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium révén 13. országként Magyarország is csatlakozott az Influenzanet (https://influenzanet.info/home) európai hálózathoz.

A MASZK 2.0 elérhető webes felületen (maszkmonitor.hu), valamint Android és Apple applikációban is. Szoftverét az SZTE TTIK Informatikai Intézetében Dr. Bilicki Vilmos vezetésével fejlesztették.

A MASZK 2.0 elérhető:

https://apps.apple.com/hu/app/maszk/id6670430286 (Apple Store)

https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.bilickiv.maszk&pli=1 (Google Play)

https://maszkmonitor.hu  (web)

(SZTE)

Fotó: illusztráció